| roxanaandreea a întrebat:

Imi puteti spune, va rog, daca e normal ca inainte de ciclu sa n-am nici un simptom avand in vedere ca inainte aveam mereu simptome inainte de ciclu? Sunt destul de ingrijorata, plus ca mi-a cam intarziat menstruatia cu 1-2 zile. Precizez ca luna asta n-am intretinut deloc relatii sexuale iar lunile trecute m-am protejat de fiecare data cu prezervativ dupa care l-am verificat, si de fiecare data era intact. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ankutza2394 a răspuns:

Nu cred ca ar fi ceva anormal in cazul tau, mai ales daca ai zis ca te protejezi nu cred ca ar fi cazul unei sarcini! probabil sunt ceva dereglari hormonale dar nu e nimic de care sa iti faci griji! sanatate!

| roxanaandreea explică (pentru Ankutza2394):

Multumesc mult pentru raspuns. Toate cele bune!

| Ankutza2394 a răspuns (pentru roxanaandreea):

Cu multa placere! Toate cele bune si tie si multa sanatate!

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este relativ normal!

Uneori, simptomele premenstruale se mai pot schimba ( ori pot să lipsească complet o perioadă ); de asemenea, şi durata CM se poate modifica...
Poate fi vorba de o dereglare hormonală ( de acolo întârzierea ).

Oricum, o întârziere ( izolată, din diverse motive ) de 3-7 zile este acceptabilă - deci, încă NU ai motive de îngrijorarewinking

Toate cele bune.

| roxanaandreea explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos pentru raspuns, am sa incerc sa nu mai stau cu stres dar imi este aproape imposibil, nu mi-a mai intarziat de foarte mult timp menstruatia plus ca mereu am avut simptome iar asta ma face sa ma ingrijorez cel mai tare.

| bursuc001 a răspuns (pentru roxanaandreea):

Cu plăcere happy

Într-adevăr, trebuie să te linişteşti deoarece stresul poate genera întârzierea menstrei.

O zi frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e normal... nu iti mai face atatea griji...se numeste evolutie si apare indeosebi datorita schimbarilot hormonale pricinuite de inceperea vietii sexuale

| roxanaandreea explică (pentru anonim_4396):

Eu mi-am inceput viata sexuala in luna august a anului 2013 si ma gandeam ca deja s-au reglat acele schimbari hormonale din organismul meu. Oricum, iti multumesc pentru raspuns.

| Blamely a răspuns:

E normal, se întâmplă multor fete, nu trebuie sa te îngrijorezi din cauza asta.

| roxanaandreea explică (pentru Blamely):

Ok, am sa incerc sa gandesc mai pozitiv. Multumesc de raspuns. big grin