| Anonim2htqbf a întrebat:

am un cm neregulat, ba de 28 ba de 30, ba de 35 de zile. In inanuarie mi-a venit pe 12, iar luna aceasta inca nici un semn.
In 28 am avut contact sexual neprotejat, dar cu ejaculare afara!
Am facut 2 teste de sarcina L 19 si 21 de zile de la contact, dar sunt negative.
Posibila o dereglare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Caracteristica principala a ciclului menstrual neregulat este insasi IMPREVIZIBILITATEA gradului de dereglare hormonala si implicit a lungimii ciclului. precum si IMPREDICTIBILITATEA starilor si situatiilor care se pot produce de-a lungul ciclului si momentul de incepere a menstruatiei. Fiindca testele de sarcina au fost efectuate intr-un moment in care s-a atins concentratia minim detectabila de hormoni de sarcina hCG in urina, astfel ca rezultatele pot fi considerate ca fiind valide/valabile deci corecte, ceea ce indica faptul ca nu exista o sarcina instalata in uter. Rezulta ca este vorba de o dereglare hormonala si sfarsitul ciclului se va produce in momentul inceperii menstruatiei viitoare. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Anonim2htqbf explică:

Multumesc!

| Dididiutza a răspuns:

Da asa am fost si eu

| Anonim2htqbf explică (pentru Dididiutza):

Am o secretie albicioasa, care se intinde, fara miros. E vreun semn ca e pe drum menstruatia?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

Secretia albicioasa cu aspect si costitutie ca albusul de ou poate sa reprezinte de fapt secretia de mucus cervical produs de colul uterin in perioada celor 5-6 zile fertile de dinainte de data de ovulatie. Daca este vorba de asa ceva, atunci menstruatia se va produce peste circa 2 saptamani. Sanatate!

| Anonim2htqbf explică (pentru corbulalbrosu):

Sunt deja 5 saptamani de la inceputul ulimului cm. Se poate ca doar acum sa fiu in perioada de fertilitate?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anonim2htqbf):

Bineinteles ca DA, ca este posibil sa fii abia acum fertila. Indiferent de lungimea ciclului menstrual care in cazul ciclurilor foarte dereglate, foarte lungi care pot sa aiba o durata chiar de mai multe luni de zile, intotdeuna exista o zi de OVULATIE care se produce cu FIX 14 zile inainte de menstruatia care va urma. In concluzie bineinteles ca va exista si PERIOADA FERTILA aferenta ciclului respectiv moment in care colul uterin produce o secretie specifica denumita mucus cervical, cu ajutorul caruia femeile experimentate reusesc sa-si dea seama cand sunt in perioada fertila a ciclului.

| Anonim2htqbf explică (pentru corbulalbrosu):

Dar daca testul de sacina e facut la 3 saptamani de la contactul cu risc, si e negativ, atunci se exclude sarcina 100%?