| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, as avea o întrebare, este posibil sa fiu insarcinata daca mi-a venit ciclul menstrual doar doua zile in cantitate foarte mica? Culoarea nu o mai tin minte exact asta s-a intamplat in 23 ianuarie, la o săptămână sau doua dupa aceea am avut in 2 zile greturi, stare de voma, desi nu puteam sa vomit, imi este foame mai tot timpul, imi vine sa beau apa mai mult ca de obicei, dureri de cap, ameteli, tin sa mentionez ca am avut contact neprotejat de fiecare data cand s-a întâmplat, burta mea este mai mare ca de obicei, sanii mei au crescut dar depinde de zi, uneori sunt moi, alteori sunt foarte tari. As dori un raspuns care sa ma ajute, persoanele care doresc sa critice, sa se abtina.

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cum nu mai tii minte culoarea? O fi fost pe bej?

| Ajaja1010 a răspuns (pentru darrio2007):

A doua zi, a fost maro, prima zi nu imi mai aduc aminte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar trebuii sa te consulte un medic, este total gresit sa astepti raspuns aici, nu te juca cu sanatatea si numai un medic adevarat poate sa vada daca esti sau nu gravidă nu cineva de pe TPU care nu te cunoaste si nu are studii si diplomă de medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz este absolut necesar sa faci testul de sarcina pentru a fi pe deplin linistita in privinta existentei sau a lipsei sarcinii.
Starile prin care treci si le simti in acest moment : ''burta mea este mai mare ca de obicei, sanii mei au crescut dar depinde de zi, uneori sunt moi, alteori sunt foarte tari'', s-ar putea considera ''simptome de sarcina'' fiindca de la data la care a existat acea sangerare menstruala cu totul atipica/anormala, au trecut 52 de zile (aproape 8 saptamani). In concluzie este posibil ca in acest moment sa fii insarcinata in a 10-a saptamana de sarcina.
Numai testul de sarcina iti poate infirma sau confirma in mod cert situatia ta actuala. Multa sanatate!
PREZENTARE TESTARE DE SARCINA CORECT EFECTUATA : https://www.youtube.com/watch?v=aWIpgoDTknk

| Ajaja1010 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru timpul acordat, o seara frumoasa va doresc.

| Emilian65 a răspuns:

Pentru a te linisti daca esti sau nu gravida, fa un test de sarcina. El iti va indica daca esti sau nu insarcinata.

| Floridori a răspuns:

Cred ca ar trebui definita "menstruatia" in acest caz.
Este posibil sa fi existat o sangerare anormala si nu menstruatie, menstruatia fiind garantia absoluta ca nu exista sarcina instalata in uter.
Nu stim cum se manifestau menstruatiile tale anterior acestui eveniment, astfel incat sa ne putem da seama ce inseamna "cantitate foarte mica" pentru tine.

Daca a fost vorba doar de spotting, atunci poate fi vorba de sarcina.
Spottingul se prezinta ca fiind cateva pete de culoare maro sau roz pe chilot sau pe hartia igienica atunci cand mergi la baie.

Din moment ce aceasta sangerare usoara a avut loc cu aproape 2 luni in urma, DE CE NU AI FACUT UN TEST DE SARCINA IN TOT ACEST TIMP?

| Ajaja1010 a răspuns (pentru Floridori):

Nu m-am gandit sa fac un test, deoarece astept sa vad ce se intampla aceasta luna, mentruatia mea normala tine cam 6 zile, cand am scris 23, am incurcat ianuarie cu februarie, menstruatia mea a tinut 2 zile in luna februarie. Au fost pete maro a doua zi, dar a curs foarte putin, seara cand m-am uitat pe tampon, nu era mai nimic.

| Floridori a răspuns (pentru Ajaja1010):

Ok.Vazand ca ai scris "ianuarie" mi s-a parut extrem de ciudat ca nu ai facut un test de sarcina pana acum.Dar are un pic mai mult de sens daca spui ca a fost doar o greseala si e vorba de luna februarie.Chiar si asa, ar fi trebuit facut un test imediat dupa.

Poate fi vorba de spotting sau sangerare de implantare, dar poate fi vorba si de alte cauze, de exemplu dereglari hormonale.
Ar fi de ajutor daca ai preciza cand ai avut ultima data menstruatie (in afara acestui episod de spotting) si daca ai un ciclu menstrual regulat si ce lungime are.

| Ajaja1010 a răspuns (pentru Floridori):

In luna decembrie ciclul menstrual a venit in 25 si in ianuarie la fel, a tinut 6 zile.

| Floridori a răspuns (pentru Ajaja1010):

In cazul asta, tind sa cred ca poate fi vorba de sarcina.
Eu as face testul chiar maine fara a mai astepta nici macar o secunda.
Tu ai prezentat toate simptomele si nu are sens sa mai astepti nimic altceva.
Mergi la farmacie si fa testul maine, te rog.Cu cat stii mai devreme, cu atat poti acorda mai bine acestui eveniment atentia necesara.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fă un test și s-a terminat misterul.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!