| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am luat si eu o pilula de a doua zi. Am luat la 17h dupa contactul sexual. Nu se stie daca sigur a ajuns in vagin, lichidul spermatic. Dar am luat-o pentru precautie. Ciclul menstrual trebuia sa imi vina peste 2-3 saptamani si mi-a venit la 6 zile dupa pilula, si am hemoragie, stari de voma, ameteli, am dureri groaznice de burta de la menstruatie. Este normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Metoclopramidul este antiemetic( se ia o tableta inainte de mancare cu 15 min.), Furazolidonul e antidiareic asa ca nu are rost sa-l iei.Ia cate o tableta de No-spa de 3 ori pe zi.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai reactii adverse de la pilula de a doua zi. Ea contine o doza foarte mare de hormoni, motiv pentru care se evita pe cat posibil si se ia numai la indicatia ginecologului. Reactiile tale adverse arata ca organismul tau tolereaza prost furtuna hormonala indusa si probabil iti trebuie tratament pentru a trece cu bine peste asta si a nu ramane cu sechele severe definitive (sterlitate, tumori de endometru, ovar, san). E bine sa mergi cat mai urgent la ginecologul care ti-a prescris-o pentru investigatii suplimentare si tratament.

| AlexTma a răspuns:

Nu mi-a prescris nici un ginecolog. Farmacista din interiorul unui Hypermarket. Am dureri groaznice de burta si am nevoie sa iau o pastiluta ceva. Pe prospect scria ceva de genul ca nu trebuie sa iau pastile antiemetice. Am Nurofen si Anti Spa. Am luat decat Furazolidon. Este antiemetic?