| Senesis a întrebat:

Cand ar trebui facut testul de sarcina? Daca sa spunem ca nu urinez ( deci va fi prima urina ) nu beau si nu mananc nimic pot sa il fac mai tarziu cu o ora, doua? Sau ar fi de preferat exact cand ma trezesc. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cele mai noi modele de teste de sarcina moderne (aparute recent pe piata) pretind ca pot detecta homonul de sarcina hCG din orice urina, si drept urmare nu mai trebuie sa se foloseasca doar urina de dimineata asa cum se folosea obligatoriu pentru testele din generatiile mai vechi. Din cauza ca urina de dimineata e mai concentrata, cantitatea de gonadotropina corionica (hCG) e mai mare, deci sunt sanse mai mari sa fie detectata de testele de sarcina care au nevoie de o valoare minima (in functie de firma) pentru a o putea detecta. Este clar, cu cat varsta sarcinii este mai mare, cu atat si cantitatea de gonadotropina din urina este din ce in ce mai mare si poate fi detectata mult mai usor si cu mai mare precizie.Insa daca esti in perioada limita de detectabilitate (20-21 de zile de la ovulatie) este indicat sa folosesti urina concentrata de dimineata, nediluata in urma consumul de apa.Multa sanatate.

1 răspuns:
| JustLikeMe a răspuns:

Da, poti sa il faci la orice ora atata timp cat este prima.