| saby26 a întrebat:

As vrea sa iau acid folic inainte de a ramane insarcinata si nu stiu ce gramaj sa fie, cate pe zi si cu cat timp inainte de sarcina sa iau ca sa aiba un efect bun? stiu ca multi mi-ati spune du-te la medic dar acestea sunt suplimente alim si medicul meu mi-ar lua 80 de lei consul.doar pentru asta m-ar costa mai mult decat pastilele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vikingr a răspuns:

Ficatul uman depoziteaza o cantitate de acid folic(B9) care ajunge pe o perioada de 3-6 luni, concentratia necesara zilnica de vitamina B9 este de 400 micrograme, pentru femeile insarcinate cca 400-600 micrograme.
Ar fi bine sa iai cu 2-3 luni inainte de a ramane insarcinata, eventual pentru a restitui depozitul de acid folic din ficat happy
In nici un caz sa nu faceti supradozaj de acid folic, cumparati acest supliment si cu atentie sa cititi prospectul.
Va urez mult succes si o sarcina usoara happy