| clarraxdxs a întrebat:

Buna ziua. Ce reprezinta faza luteala?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Perioada luteala, numita si de infertilitate absoluta, reprezinta ultimele 12 zile (fara exceptie si fara variatii, fiind fix de 12 zile) din ciclul menstrual, adica fix cele 12 zile de dinaintea urmatoarei sangerari menstruale.
Este perioada in care nu mai exista un ovul viabil, deci nu exista risc de sarcina nici in cazul in care sperma anunge in vagin.

Nu ultimele 14, nu ultimele 13 (aceste zile fiind fix ziua ovulatiei si cea mai fertila si urmatoarea zi, ultima zi fertila), dar fix ultimele 12 zile.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.reginamaria.ro/......le-cunosti

Perioada dintre ovulație și menstruație, care durează în medie 14 zile.