| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am facut o greseala inconstienta/subconstienta. Am o relatie stabila de ceva vreme, dar intr-un fel imi doresc ceva mult mai serios, casatorie, familie, etc. Dar am decis sa mai astept pana se simte si ea pregatita. Ultima data cand am facut dragoste, neprotejat (ca tot asa facem de ceva vreme, nu au fost probleme niciodata), cred ca nu am reusit sa ma retrag la timp, in totalitate. Nu stiu daca am facut o greseala fara sa vreau, mai ales ca ii in perioada de fertilitate maxima, cu 1-2 zile inainte de ovulatie. Nu vreau sa se simta obligata sau presata din acest motiv. Sper sa nu fi facut o prostie. ( Nu a luat pastila pentru ca nu vrea sa ia si stiu asta, asa ca nu i-am spus, sa nu o panichez degeaba. Oare ii sansa sa fi facut o prostie?
Sunt un pic panicat, nici nu ii pot zice sa faca un test de sarcina, ar fi prea devreme (5-6 zile).
Va multumesc

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Niciodata sa nu mai faci greseala de a nu ii spune partenerei de cate o boacana din asta.
Gandeste-te daca inainte de a face dragoste protejat ea ti-ar intepe prezervativul fara sa stii si te-ai trezi cu un copil cum ar fi... Vorbeste cu ea si spune-i sa faca un test de sarcina altfel nu ve-ti afla decat prea tarziu.

| Emilian65 a răspuns:

Acum ai greșit, nu mai ai ce face. Așteaptă ca peste 9 luni sa devii tătic.

| sofisis a răspuns:

Greseala mare si foarte urat din partea ta ca nu ai impartasit cu ea acest lucru. Decizia de a face un copil nu se ia asa...pentru ca practic tu cam asta ai facut. Ai luat o decizie unilateral. Mi se parea normal sa ii spui.

| HazelEyes77 a răspuns:

Acum practic fapta e consumata. Ideea e ca trebuie sa stie si ea asa e normal doar e corpul ei pana la urma. Stiu ca te ingrijoreaza reactia ei dar trebuie sa zici oricum. O astfel de decizie importanta cum e aducerea pe lumea a unui copil-daca e cazul-se ia impreuna intr-un cuplu. Un test de sarcina se poate face dupa 21 de zile de la contactul sexual. Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Ai facut-o, faptul este consumat deci sa te pregatesti sufleteste ca in 9 luni vei fi tatic, felicitari si poți sa o anunti pe prietena ta ca v-a deveni mamica