| Andreeamarin5678901 a întrebat:

Buna ziua daca am herpes genital ce ar trebui sa fac? Este grav? Nu vreau sa merg la ginecolog, deoarece sunt minora

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Herpesul genital este o infectie inalt contagioasa, care de regula este transmisa prin contact sexual (vaginal, oral, anal) de catre o persoana infectata care are leziuni ulceroase. In cazuri mai rare,
herpesul genital poate fi transmis in momentul nasterii de la mama la noul nascut, in momentul trecerii copilului prin canalul pelvian, in cazul in care mama este in perioada infectiei active. Trebuie sa stii/sa afli ca NU exista niciun fel de tratament care sa elimine virusul herpetic din moment ce acesta s-a instalat in organism, dar medicii pot recomanda medicamente antivirale, sub forma de pastile cu administrare orala, sau creme, unguente care pot grabi vindecarea leziunilor. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Poți merge la ginecolog, nu e nici o problemă dacă ești minoră.

| Donsavas a răspuns:

Nu intotdeauna facem ce vrem. La medic merg si minorii. Lasă emoțiile deoparte, Nu esti nici primul nici ultimul organism pe care îl vede un ginecolog.

| Plato a răspuns:

Trebuie sa mergi. Nu e nicio problema, doctorului ii poti arata si spune orice, e meseria lui. Aa, stai, nu doctorul e problema, ci parintii care afla ca micuta lor inocenta e de fapt destrabalata si depravata, asa e?
Daca ma insel, imi cer, din suflet, scuze.

Hai sa iti acord prezumtia de nevinovatie: Trebuie sa mergi la medic. Nu e nicio rusine, e treaba lui. Vede in fiecare zi zeci de vagine/uri (nu-mi vine), esti doar o alta pacienta, nu te-ar tine minte nici daca ar vrea.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Daca ai implinit 16 ani, ai dreptul sa mergi neinsotita la doctor.

| Plato a răspuns (pentru MademoiselleCosmina):

Bravo, sustine tinerele panarame. Ele sunt viitorul.

| MademoiselleCosmina a răspuns (pentru Plato):

Am incurajat-o cumva? laughing

| mihaicelsfant a răspuns:

Du-te la doctor sa nu patesti ceva mai urat.

| Anca32 a răspuns:

Da nu are nici o treaba faptul ca ești minora ca să nu mergi la un medic ginecolog. În astfel de afecțiuni genitale nu ai cum rezolva altfel situația pentru ca doar medicul în urma unui consult știe ce tratament sa ți dea