| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu ( la 27 de ani ) intretin relatii sexuale cu o minora de 15 ani de comun acord, imi pot risca libertatea? exista vreun risc? este legal sau ilegal?

Răspuns Câştigător
| irina20 a răspuns:

Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a implinit varsta de 15 ani, se pedepseste cu inchisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

Seductia
Fapta aceluia care, prin promisiuni de casatorie, determina o persoana de sex feminin care nu implinise varsta de 18 ani sa aiba cu el raport sexual se pedepseste cu inchisoare stricta de la un an la 5 ani

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este ilegal. La 15 ani se considera ca nu are discernamant si nu-si poate eprima acordul. Asa ca e viol si corupere de minore. Plus pedofilie, evident.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Las-o să facă 16 şi gata.
Deşi, teoretic, dacă e de comun acord şi are 15 ani împliniţi, în multe cazuri practic nu rişti nimic.
Dar cel mai bine e s-o laşi să facă 16. E cel mai bine pentru ea, căci la 16 e şi mai dezvoltată fiziologic.

| Bacemi a răspuns:

Se incadreaza la corupere de minori. Daca fata are varsta de macar 16 ani si ai acordul ei se poate sa scapi. Dar multe fete de teama parintilor si a rusinii se razgandesc desi ti-au dat acordul candva. Nu iti recomand asa ceva. Iti pui pielea la saramura degeaba cand gasesti atatea fete de 18-19-20 care cauta aventuri.

| vlaaddd a răspuns:

E corupere.

| paramore a răspuns:

U esti pedofil si aia panaramastraight face

regis
| regis a răspuns:

Exista intr-adevar risc, coruperea de minore fiind infractiune.

| elyssa20 a răspuns:

Pai sigur ca iti risti libertatea, daca fata ramane insarcinata inchipuie-ti ce s-ar putea intampla cu tine.bafta si pupici.

| 2696 a răspuns:

E ilegal dar atata timp cat aveti un viitor bine conturat nu veti avea probleme...

| cristina a răspuns:

Este absolut legal daca va iubiti

| Euu12 a răspuns:

Ilegal e clarr... ea are 15 ani e minora daca cumva ii urca prin cap sa mearga la politie sau ceva? nu conteaza ca e a vrut. conteaza ca tu ai acceptat pentru ca ea e minora!

| anonim_9938 a răspuns:

Pai e ilegal... ea este mica daca sia inceput viata sexuala cu tine, trebuia sa te gandesti ca totusi ea are 15 ani. ai grija sa nu ramana insarcinata. de fapt ai grija de relatia voastra.

| ela_9708 a răspuns:

Pay e ilegal pentru ca e minora... dar nu cred ca se va duce la politie daca ati facut-o de mai multe oritongue

| aiam a răspuns:

1. depinde cît e de gros buzunarul(sa ai advocat bun)
2. îţi vei strica toata viaţa
3.nu acupa loc pe TPU cu aşa întrebari prosteşti
ai 27 de ani şi nu ştii legea.

| Craiovamax a răspuns:

Uite ce am gasit aici : http://www.gandul.info/......ei-4181233
Spune acolo: Sunt pedepsiţi cu închisoarea de la unul la cinci ani doar majorii (cei care au împlinit 18 ani), dacă fac sex cu un minor având vârsta de 13-15 ani.Ai grija ce faci!

| Dyya_1494 a răspuns:

Este ilegal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista 2 riscuri : 1)fata ramane insarcinata, automat se afla ca al tau e copilul. 2) ii trece fetei prin cap sa-i povesteasca cuiva si sa se afle mai departe, sau chiar sa mearga la politie. Daca e prietena ta, si o cunosti, si te iubeste, si ai incredere, doar protejati-va.

| bugu a răspuns:

Mie mi se pare ca te lauzi! sincer ma amuz de toti astia ca u.mare e gradina LU DUMNEZEU