| Alinush1993 a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si eu o intrebare. Sunt intr-o relatie cu o fata de 17 ani de cateva luni bune si tocmai ce am intretinut relatii sexuale cu aceasta de cateva ori. Ii cunosc parintii si stiu si ei despre asta. Eu am 21 de ani. Exista vreun risc legal asupra mea (inchisoare etc pentru corupere/act sexual cu minor) cata vreme atat parintii ei cat si ea au fost de acord cu intretinerea de relatii sexuale in aceasta relatie?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate sa fii acuzat si condamnat la inchisoare daca fata, fiind minora, declara ca ai violat-o sau ai intretinut realtii sexuale cu ea fara voia ei, si parintii depun plangere impotriva ta. Totul depidne de ei, daca nu se razgandesc, esti in siguranta, daca i-ai suparat si depun plangere la Politie, esti terminat.
Legea este lege, iar sexul cu o minora se pedepseste cu inchisoarea!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Conform Codului penal se considera :
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
In cazul in care relatia a fost liber consimtita, nu vei fi pedepsit penal, chiar daca parintii fetei ar depune plangere penala impotriva ta,,,, insa pentru a putea face asa ceva ar avea nevoie de probe doveditoare ca actul sexual a fost intretinut impotriva vointei fetei lor.

| Emilian65 a răspuns:

Daca relatiile sexuale cu fata au fost cu acordul ei si al parintilor nu ai ce sa patesti.

Răspuns utilizator avertizat
| AleSiaXd a răspuns:

Atata timp cat nu a fost vorba de corupere si ea nu depune plagere cum ca a fost fortata sa intretina relatii sexuale cu tine nu ti se va intampla nimic.