| AdrenalineRush a întrebat:

Este legal sa intretin relatii sexuale cu o minora care a implinit 15 ani daca eu sunt major? Dar daca are 16?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Consimţământul ei la actul sexual este "valabil" ( legal ) DOAR de la 16 ani!

Dar, în caz că veţi avea "divergenţe" mai târziu ( peste vreo 2 ani ), s-ar PUTEA ca ea să NU mai recunoască consimţământul dat şi să te "acuze" de viol/tentativă de viol - şi atunci "ai pus-o"!

Deci, recomandarea mea este să NU te "complici"!

Dacă ţi neapărat "s-o ai", pentru a evita orice "probleme" viitoare, îţi RECOMAND s-o înregistrezi DISCRET ( fără ştiinţa ei ) cu telefonul mobil atunci când ea "consimte" să aveţi relaţii sexuale!

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e legal dar cine mai tine cont de asta?

| DeeaMarry a răspuns:

Conform legii, daca fata a implinit 15 ani, nu mai e nicio problema.
Doar daca e viol poti raspunde in fata legii.

| doc69 a răspuns:

Legal e daca va casatoriti ..la 15 ani cu acordul parintilor ei, la 16 fara acordu.Altfel intri la prevederile codului penal daca depune o simpla plangere.

| irrumator30 a răspuns:

Din cate stiu eu da. Liberul consimtamant se pune de la 16 ani.

| Fartie a răspuns:

Un sfat prietenesc ar fi sa nu incerci, ea poate sa iti dea papucii mai incolo si dupa aia se duce la politie si spune ca ai violat-o sau mai stiu eu ce. Funda?

| Phoenix231 a răspuns:

Pai eu stiu in urmatoru fel Daca tu esti Major adica ai peste 18 ani si intreti relaxi sexualu cu o fata sub 18 ani da este ilegal si intri la pedofilie unde poti primi un timp frumusel in spatele gratiilor.

| Ionut_Valentin_Stefan_1989 a răspuns:

Ba voi habar nu aveti, faceti misto de obaiat. da frate dc ai dovata si are peste 15 ani e in regula, cat nu-i esti neam, tutore, sau ii faci promisiuni sau alte prosti.dai cu tupeu cat merge ...de la 15 ani in jos e problema

| AdrenalineRush explică:

Uite, m-am mai documentat putin, si uite ce am gasit ca scrie in cap 4 cod penal, acum poate-mi puteti spune daca mai este valabil si acum, sau daca exista vreo alta lege care m-ar putea incrimina. So far so good happy Si da, evident ca nu o violez(acelasi lucru s-ar pune si la o majora, daca vrea merge si zice ca ai violato), si fa o sa-mi fac rost cuva de o proba(in caz de rau), ca a fost de acord.

Art. 218. – (1) Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseste cu închisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex a carei vârsta este între 15 si 18 ani, daca fapta este savârsita de tutore sau curator, ori de supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori daca faptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenta sa asupra acesteia.

(3) Daca actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre faptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea stricta de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.

(4) Daca faptele prevazute în alin. (1)-(3) au fost savârsite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea stricta de la 5 la 15 ani si interzicerea unor drepturi, iar daca pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

(5) Când fapta prevazuta în alin. (1) a fost savârsita în împrejurarile prevazute în art. 217 alin. (2) lit. b) ori daca faptele prevazute în alin. (1)-(4) au avut urmarile prevazute în art. 217 alin. (2) lit. e), pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

(6) Daca fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi.