| Ted1 a întrebat:

Buna ziua!
De ceva timp am probleme cu erectia.Nu ma masturbam des(2-3 ori pe saptamana)dar ma uitam destul de des la filme pentru adulti....Inainte imediat cand ma gandeam la,, raport" mi se scula instant.Acum oricat m-as uita sau m-as gandi la filme pentru adulti nu mi se scoala.Ce sa fac? Daca renunt la masturbare si la filmele acelea isi revine de la sine?
--Dau funda--
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Mergi la medic, nu neglija.

Cauzele sunt destule: tutun, alcool, somn de proasta calitate, traume, obezitate etc. Pot fi medicale si / psihologice.

Printre cauze NU se numara uitatul la filme XXX. Nu am vazut nici un studiu serios care sa afirme asta.

Asocierea este doar in mintea fanaticilor religiosi.

Nu se rezolva de la sine, renuntand la masturbare (ar putea fi inclusa in tratament) sau prin renuntare la filme XXX.

Bafta!

40 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta ai, pentru ca 2-3 ori pe saptamana poate fii des pentru unii si normal pentru altii.
Dar organismul iti spune cand ceva nu este in regula cu el,, probbail ca a fost prea mult si ai nevoie de o pauza si de focus pe alte chestii, ca masturbarea sa nu mai fie o obsesie.

| doctorandus a răspuns:

Sfat medical dat in bataie de joc.

| doctorandus a răspuns:

Despre teoriile anti-masturbare:

„Profesia medicală nu s-a lăsat convinsă. Orice medic și psiholog cu care am vorbit m-a informat că `nu există dovezi` pentru o corelație între masturbare și performanțele sexuale, și este o supra-simplificare să credem că masturbarea frecventă ar fi cauza ejaculării întârziate. Conform lui Stephen Snyder, un terapeut sexual din Manhattan, `cel mai adesea asta nu se întâmplă.` Darius Paduch, un profesor universitar de urologie și medicină reproductivă la Weill ­Cornell Medical College, a mers mai departe, spunând că ejacularea produce o fertilitate mai ridicată. `În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. Paduch a citat de asemenea studii care au găsit că cei care ejaculau de mai multe ori pe săptămână aveau un risc mai scăzut de disfuncție erectilă pe măsură ce înaintau în vârstă. Există de asemenea procesul natural al corpului de eliminare a spermei: mulți cei care sunt contra masturbării încep să aibă vise erotice."
—Emily Witt, "Hands Off", New York, 22 aprilie 2013, pp. 28-31

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, dar se pare ca ai uitat ceva essential. Se mai intampla, no problem. "Nu exista boli, ci bolnavi."
Tnarul nu si-a dat nici varsta, nici alte alea, asa ca oriocum, renuntarea - fie si macar temporara - la cele ce l-au adus aici se impun!
Trebuie sa stii ca nu orice tratament/medicatie/recomandare e valabila pentru oricine, ci doar, in prima faza, renuntarea la viciul raspunzator de disfunctii! Apoi, restul, in timp, doar daca e cazul, si speram sa nu fie!

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Tinere, ai uitat sa iti spui si anii!
Da, in primul rand renunta - sua daca chiar nu poti, doar o data pe saptamana - apoi, fa ceva sport ca lumea, in aer curat, si mananca sanatos, preponderent fructe si legume multe, fara chipsuri, prajeli si sucuri acidulate!
Ai sa observi rezultatele destul de repede!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Medicii si psihologii considera (in mod consensual) ca masturbarea nu este un "viciu".

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Ai un fix cu sucurile acidulate. Poti sa-mi spui ce legatura exista intre sucurile acidulate si tulburarile de erectie si din ce studii indexate de MedLine ar rezulta asta? Ca daca nu stiai, exista sucuri acidulate care nu contin zahar.

| seth2016 a răspuns (pentru doctorandus):

Guys happy. Trageti cu ochiul la intrebari si raspunsuri. Mai aflati o varsta, un istoric, un stil de viata.
Disfunctiile erectile la adolescenti sunt putin studiate. Tendinta este sa te gandesti imediat la probleme psihologice, dar se pare ca prevalenta problemelor medicale e mai mare.

| seth2016 a răspuns (pentru PsihoSex):

>> asa ca oriocum, renuntarea - fie si macar temporara - la cele ce l-au adus aici se impun!
Nu stim ce l-a adus pe el acolo. Mai curand tinerea unui jurnal ar fi de folos inainte de a merge la medic sau la psiholog. happy.

| doctorandus a răspuns (pentru seth2016):

Cum sa spun: legatura grasime/zahar-obezitate-depuneri de colesterol-tulburari de erectie are plauzibilitate biologica. Dar a da vina pe sucurile acidulate (cu sau fara zahar, la gramada) este bizar.

| seth2016 a răspuns (pentru doctorandus):

rolling on the floor Poate "batalia" nu e despre bauturile acidulate. E despre cine e sefu'. No offense. JK.

| doctorandus a răspuns (pentru seth2016):

Iar raspunsul la cine e seful: oamenii de stiinta care publica articole cu peer-review in reviste stiintifice de prestigiu.

| seth2016 a răspuns (pentru doctorandus):

happy. Tocmai m-a scos Gretta dintr-o astfel de "batalie" si mi-a dat Ignore. Cand problema e cine e sefu' argumentele de tipul jurnale de prestigiu nu duc la nici un rezultat.

| PsihoSex a răspuns (pentru PsihoSex):

Raspunsul era pentru tanar, nu pentru doctorandus, nu stiu ce se intampla uneori de apar aiurea raspunsurile!

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Tinere bavarez, stiu, evident, ca exista si sucuri "fara" zahar. dar ce nu ai inteles tu, este ca raspunsurile, in principal se adreseaza intrebatorului, dar si celorlalti citittori - ori, primo, a le reaminti ca sucurile acidulate nu sunt bune nu face rau nimanui, pe langa ca asa este! - si secudo, ai uitat de diabet, care are ca efect secundar si impotenta!
Deci.

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Tinere, poate tu ai avut preponderent profesori batrani, categoria "dinozauri".
Eu unul, cel putin, nu, si in afara de Facultatea de Psihologie, am citit mult, si inainte si dupa, am consiliat mult si, mai ales, spre deosebire de voi, tinerii imberbi de pe aici, am mai facut si armata!
Deci eu stiu foarte bine ca nu e "viciu"!
Stiu deci de demult ca masturbarea este o perioada relativ tranzitorie normala, cu valente de autocunoastere in principal, si de procurare a placerii si detensionare eroitca in secundar! Plus ca si multi barbati aflati in cupluri stabile o mai fac, ca si ele, de altfel, din cand in cand.
"A bon entendeur salut"

| PsihoSex a răspuns (pentru seth2016):

Pai nu e clar ca excesul l-a adus aici?!
Jurnalul ar fi util, dar e demodat, si cine mai are timp de asa ceva?! Desi unii precis mai tin.
Daca bate la usa unui medic sau psiholog, oricum i se va face intai o anamneza - sau cel putin asa ar fi normal! - si de acolo, corelat cu cele recente, se poate deduce destul de usor ce si cum!

| PsihoSex a răspuns (pentru seth2016):

Psihicul adolescentilor este foarte fragil, si uneori chiar si o foarte mare tensiune, ca in cazul unei ocazii de sex nesperate, poate produce - oricat ar parea de incredibil! - o impotenta temporara psihogena.
Fata/femeia rar stie sa rezolve asa ceva, pentru ca nu ii vine a crede, mai ales daca e pentru prima oara cand i se intampla! E ca un scurtcircuit, de prea mare tensiune, "se arde" siguranta.
Literatura de specialitate o mentioneaza! Poate vreun tanar doctor va veni si cu o referinta/link tematic din vreun autor american aflat la indemana!
De aceea ma si refer mereu la sucuri, caci zaharul strics foarte mult!
Trebuie luat din fructe si legume in mod prevalent!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Ha, ha, ha, "sucuri cu zahar" e altceva decat "sucuri acidulate". Plus ca nu doar sucurile contin zahar.

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Daca stiai ca nu e viciu, de ce i-ai cerut sa renunte la masturbare ca si cum ar fi un viciu? Nu prea are sens.

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Serios?! Pai nu excesul a creat intrebarea lui de aici, adica constatarea disfunctiei erectile?!
Sa fi oare atat de tanar incat sa nu stii?! Orice se practica sau se consuma in exces duce la disfunctii?! Ca e ciocolata, alcool sau sex!
Ia incearca sa faci si tu sex de 5 ori pe zi, 7 din 7, sa vezi cum te bate vantul dupa 10 zile! Etc.
In principiu, viciu este ceva ceva depaseste "norma", se face mai mult sau mai putin pe ascuns, si logic ca duce la rezultate negative in timp, mult mai greu de corectat, decat daca s-ar mentine marjele normalitatii!
Ai uitat sau nu v-au invatat ca preventia e mai buna decat vindecarea?!
Atat in medicina cat si in circulatia rutiera - Conduita Preventiva!, etc, etc.
Toate au sens pe lumea asta, totul e sa il cauti si sa incerci sa intelegi, ceea ce nu e prea la indemana tuturor, ce-i drept!
Cat despre masura, latinii aveau o vorba. "Est modus in rebus" - adica trebuie sa fie o masura in toate, altfel, e de rau.
Daca nu crezi, ia bea pe nemancate o sticla de vin si vezi, se mai trezeste "doctorasul"?!
Relax, e weekend deja!
Daca fetele ar citi mai mult, ar intelege si i-ar descarca manual pe unii baietei mai des, altfel ar sta lucrurile...

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

El a zis ca se masturba de 2-3 ori pe saptamana, nu de 5 ori pe zi.

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Bine, tinere bavarez, atunci adapteaza si fa de 3 ori pe zi, timp de 14 zile!

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Bravos, bai nene, pai tocmai o posesoare de clitoris viteaz ai gasit sa imi "explice" cum e cu excesul sau normalitatea masturbarii?! Mi se pare ca esti cam nedormit... Oricat de scolita ar fi, femeia, NEavand penis, nu poate cunoaste toat gama si complexitatea starilor unui penis, ce naiba nu intelegi?! Tii neaparat sa ma dezamagesti?!
https://www.youtube.com/watch?v=rdK0Wp0vDwE

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Stimatible, ea expune consensul medical asupra acestei probleme. Ea este profesor universitar si cercetator sexologic de mare reputatie. Asa ca nu vad cum s-ar schimba consensul medical dupa sexul vorbitorului. Alte idei mai putin bizare n-ai? Ca dupa aia cu sucurile acidulate, e a doua bizarerie pe care ai debitat-o.

Ti se explica aici de ce stai prost cu logica: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Ai probleme cu cititul. El a zis de 2-3 ori pe saptamana, nu de 2-3 ori pe zi. Deci e bizara si ideea ta ca masturbarea de 2-3 ori pe saptamana ar fi viciu.

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Si de ce crezi ca a fi invatat sa omori oameni te face mai bun ca aia care n-au invatat sa omoare oameni?

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Asta de unde a mai aparut?! Ai palarie de magician alcoolic?! Unde am zis eu ceva de ce ai scris tu mai sus?! Ca la celelalte e clar ca erai obosit!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Pai te-ai laudat ca ai facut armata, fata de altii care n-au facut-o. Ori obiectivul instructiei militare este sa te transforme in instrument docil de omorat oameni.

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Tinere doct, am folosit hiperbolizarea in tentativa de a te ajuta sa intelegi profunzimea si complexitatea aspectelor! Deci nici o treaba cu cititul, pacat ca nu ai inteles! Eu nu am treaba cu titlurile ei academice! Tu nu poti intelege ca, oricate studii si diplome ar avea, nu are FEELINGUL real al posesiei si a problemelor asociate si implicite specifice penisului!
Oare de ce oi fi tu asa de inversunat?! Daca as avea un aparat superavansat, mi-ar place sa te testez incognito, long distance, no harm, ca sa aflu, pentru ca nu e firesc in ce insisti tu! Tu stii de exemplu cum simte ea durerea de ovare, anorgasmia sau frigiditatea, sau durerea din sa-i dinainte de ciclu?! Logic ca nu! Daca nici acum nu ai inteles, e mare pacat... O sa ajung eventual la concluzia ca tu ai ceva problemute la capitol. Fii mai condescendent, rabdator, si studiaza ce nu stii, nu sa-i asa.
Spunea unul intr-un film: "Viata e complexa si are multe aspecte interesante."

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Deci eu sunt vinovatul ca ai facut patru afirmatii bizare la un singur topic?

| seth2016 a răspuns (pentru PsihoSex):

Nu prea vad legatura cu ce descrie el. Dar ai dreptate se poate intampla ce spui. Inteleg si ce spui cu zaharul.

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

Iar esti obosit rau, si logica ta e pe dos. Armata am invocat-o ca un catalizator ar personalitatii si maturitatii, pe care nu o poti cumpara altfel, cu toti banii lumii! Mai, tu consumi ceva ierburi am impresia! Chiar atatsa intelegi tu din conceptul de armata?! De ce nu ai vorbit macar 5 minute cu tatal tau despre asta, sau cu vreun unchi?! Tu chiar nu realizezi ce grav si deformat interpretezi anumite lucruri?! Armata egal crime?! Vezi de ce spuneam de testat?! Ai anumite erori in aprecieri, de aceea nu ai putut intelege ca oricat de scolita ar fi tipa aia, NU stie cum simte un barbat erectia, efectiv!, si restul! Ei i se intaresc doar sfarcurile si clitorisul, atat!

| PsihoSex a răspuns (pentru doctorandus):

"`În practica noastră medicală, cautăm ca bărbații să aibă erecții de cel puțin trei sau patru ori pe săptămână,` a spus el. "
Barbatii, deci, nu baietii!

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Adica la armata nu te-nvata sa omori oameni? Iti spun eu, cand patria o cere sunt foarte multi gata sa devina hoti, violatori, tortionari si ucigasi peste noapte. D-asta s-a inventat armata.

Ghiea: Nu cred în patrie dacă asta este cei 18 milioane ce sunt/gata să spintece pe unguri, pe bulgari şi pe ruşi/spre a apăra balega străbună.

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Uau, ce geniu hermeneutic ai! Faci diferenta intre baieti si barbati, asta da interpretare ca la carte. Desi biologic nu apare nicio transformare brusca-n ziua in care implinesti 18 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru PsihoSex):

Iti recomand sa inveti un termen nou: cunoastere obiectiva. La asta se reduce argumentul tau: la ideea ca femeile nu pot avea cunoastere obiectiva despre sexualitatea masculina. Pai daca femeiele nu au cunoastere obiectiva despre asta, inseamna ca nici barbatii nu au, altfel barbatii le-ar fi putut transmite cunoasterea obiectiva si femeilor.

Iar argumentul cu ce fel de iubita ai avut se incadreaza la http://pseudostiinta.ro/wiki/M%C4%83rturie_anecdotic%C4%83

Adica argumentul tau este ca din moment ce ai avut o traire subiectiva de care femeile nu pot avea parte, ar rezulta ca femeile nu pot avea cunoastere obiectiva asupra masturbarii la barbati.

| WaterDrop a răspuns:

Eu voi da vina pe oboseala (ignora restul raspunsurilor) De obicei ce facem zilnic poate avea o influenta in viata noastra sexuala. Daca lucrezi la un birou (doar dau exemplu) si ti se pare ca un capsator este sexy, atunci imagineaza`ti ca ti`o tragi cu el. Simplu, nu? Nu chiar. Mintea este un loc fascinant si daca nu o poti materializa, nu o poti simti, atunci degeaba. Poti da 1 milion pe saptamana la un psiholog sau poti sa tii`o setezi, sa te gandesti la ce te excita pe tine. Orice ar fi acel lucru.Nu`i pasa nimanui ca tu te gandesti ca ti`o tragi cu un termopan in timp ce o bagi in ea sa stii. Da frau liber imaginatiei, asta este tot ce trebuie sa faci happy

| PsihoSex a răspuns (pentru WaterDrop):

Ok, eu stiu asta foarte bine, dar omul, fiind cam tanar, ma omoara cu citatele altora, pana nu i se mai trezeste "doctorasul". Mai poate fi si faptul ca, dincolo de teorie, nefiind deloc trait/patit, are lacune de trairi patologice, si efectiv nu poate intelege latura fiziologica negativa si extrem de frustranta, care a dus la postarea intrebarii aici!
Daca ar fi dat de macar o tipa sexoasa rau si nesatioasa pe masura, incat sa-l "oboseasca" de sa nu mai poata, may be - just may be! - intelegea si el cum se simte neputinta virila! Eu stiu, pentru ca am avut asa gagici. Sexpepaine si alta nu! si atunci, SNC - sistemul nervos central - spune "stop" pentru odihna si regenerare si da "shut down". si efectiv nu mai ai ce face! Decat somnic si papa! Pana iti revii si poti iar!