| sMotionless a întrebat:

Buna ziua dragii mei, am si eu o intrebare sau mai bine zis mai multe. Asa ca sa va spun despre ce e vorba. Am 21 de ani si eu impreuna cu iubitul [concubinul] am luat hotararea ca e timpul sa avem un bebe [asta fiind acum un an],de atunci ma tot chinui sa raman insarcinata dar in zadar. Nu am ciclul regulat, acum de exemplu nu mi-a venit de aproximativ 2 luni. Am fost si la ginecolog si mi s-a spus,in urma analizelor ca nu am nici o problema hormonala sau de alt fel. Mi s-au recomandat tot felul de chestii pentru a ramane insarcinata,de la pozitii,pastile,alimentatie pana la vitamine si siropuri pe baza de plante. Acum,intrebarile sunt. Pot sa raman insarcinata daca nu am ciclul lunar?, Cum imi dau seama care sunt punctele maxime de fertilitate daca nu am menstruatia regulata?
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Infertilitatea este o problema cu care se confrunta aproximatix 15% din cuplurile din Romania si este definita ca incapacitatea unui cuplu de a concepe un copil dupa 12 luni de raporturi sexuale regulate si neprotejate.Singurul in masura sa determine cauzele si tratamentul infertilitatii, care difera de la cuplu la cuplu, este medicul obstetrico-ginecolog.Un medic obstetrico-ginecolog poate trata infertilitatea pana la un punct, dupa care va trebui sa apelati la un specialist in infertilitate. http://www.desprecopii.com/info-id-18-nm-Infertilitatea-cuplului.htm#_ Cat despre determinarea perioadei de maxima fertilitate, aceasta este anuntata/caracterizata prin abundenta secretiei de mucus cervical sau prin masurarea zilnica a temperaturii bazale. Ai mai putea incerca sa folosesti pastile anticonceptionale care nu permit ovarelor sa produca ovulul atat timp cat sunt administrate regulat insa in momentul intreruperii administrarii acestor pastile de obicei se produce ovulatia. Este o metoda mai neobisnuita insa merita incercata. Va doresc insarcinare grabnica.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ciclul neregulat (în halu' ăsta) la 21 de ani, fără o cauză serioasă, mai rar.
Dar să zicem că medicul tău are dreptate și nu de la tine e problema.
Ai încercat să „schimbi cocoșul" (că așa se spune că se rezolvă treaba când nu fac pui găinile din ogradă)?!?

| Emilian65 a răspuns:

Dar iubitul tau vrea copil? Degeaba vrei tu, daca el nu vrea. Sau, esti sigura ca iubitul tau are spermatozoizi viabili. S-ar putea ca el sa nu aiba ce ii trebuie pentru ca tu sa ramai gravida.

| blondaxox a răspuns:

Buna ziua, am auzit si stiu ( fapta reala) ca daca iei antibiotice poti ramane insarcinata. Bafta

| BiancaMadalina93 a răspuns:

Aici ai spus ca doar tu ai fost la medic insa nu ai mentionat nimic de el. Te-ai gandit ca poate in fond problema nu este la tine ci la el? happy