| Dalyan a întrebat:

Dupa pauza de 7 zile la anticonceptionale in a 8a zi poti lua pastila oricand sau trebuie luata la ora la care le luai inainte de pauza? Adica inainte luam la ora 4 si vreau sa schimb la ora 8-9 seara ca imi este mai usor de luat.Mai sunt protejata si a 8a zi pana iau pastila? Multumesc, dau fundita! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca incepi un nou blister/folie de 21 de pastile AC, in acest caz in cele 24 de ore ale primei zile a noului ciclu contraceptiv, ora de administrare a pastilei AC poate fi modificata cu 12 ore fata de fosta ora la care s-au administrat pastilele in ciclul menstrual anterior. In cazul precizat de tine modificarea orei de administrare a primei pastile AC cu o intarziere de doar 4-5 ore (bineinteles in a 8-a zi) NU afecteaza ABSOLUT DELOC nivelul protectiei instalate INCA existente. Protectia se mentine pe inca un interval de minim 24-36 de ore. Multa sanatate!

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Poti schimba ora, dar numai dupa o pauza. Nu in timpul unei serii.
Nu, nu esti protejata. Pastilele sunt gandite sa actioneze pentru 24 de ore. Seria dinainte nu mai are efect.