| melynda a întrebat:

Help! am 18 ani jumate si un bebe de 8 luni cu prietenul meu cu care sunt de 4 ani. in urma cu o luna si jumatate am fost violata. nu mi-a ajuns toata drama prin care am trecut cu greu si inca am sechele pentru ca in urma cu o saptamana sa aflu ca sunt din nou insarcinata cu violatorul. sunt sigura ca nu cu prietenul meu pentru ca el in acea perioada a fost plecat din tara. abia dupa ce a aflat ce am patit s-a intors. ce m-ati sfatui sa fac? avort sau sa pastrez copilul? tin sa mentionez ca prietenul meu nu mi-a spus sa fac avort dar nici nu cred ca i-ar conveni sa fac copilul. a spus ca ma lasa pe mine sa hotarasc si imi va respecta decizia. CE SA FAC?

Răspuns Câştigător
| BigBang a răspuns:

Esti tanara,ai o viata inainte,depinde de tine sa fii matura si responsabila,sa iei decizia corecta.Una e cand iti doresti un copil,alta e"cand ti-l indeasa cineva in burta". Gandeste-te atat la tine, cat si la prietenul tau, cat si la copilul pe care deja il aveti impreuna.Copil care are nevoie de o mama.
Gandeste-te la copilul pe care tu il poti aduce pe lume, copil pe care va trebuii sa il minti si pe care nu cred ca o sa il poti privii, cum il privesti pe copilul existent.
O sa porti povara asta toata viata ta si nici de experienta violului nu o sa uiti.Cand o sa il privesti pe copilul respectiv o sa iti aduci aminte prin ce ai trecut si o sa incepi sa il urasti, chiar daca in sufletul tau nu o sa recunosti asta. Daca ii spui adevarul cum crezi ca va reactiona?
Il marchezi pe viata si o sa urasca si el ca s-a nascut.
Tu ai deja o familie si incearca sa gandesti matur si sa iei decizia corecta.Esti insarcinata intr-o luna,deci acest copil nu s-a nascut inca, nici dezvoltat nu e, din ce stim e ca pana la 24saptamani fatul nu simte durerea.
Cu siguranta,daca avortezi,tot o sa ramai cu regrete.Dar regretele nu provin din intreruperea sarcinii,ci din experienta violului.
Insa daca pastrezi sarcina, nu raman numai regretele si imposibilitatea sa treci peste, ci iti distrugi si viata.Gandeste-te la tine, la familia pe care o ai si fata de care ai responsabilitati.Fii realista si ia decizia corecta.
Una e sa ceri sfaturi pe TPU, alta e sa le pui in practica in realitate.Si cine iti raspunde nu are de unde stii prin ce treci tu.salut

30 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Normal că să faci avort nici nu se pune problema altfel!

| lolly a răspuns:

Ar trebuii sa faci avort, clar. nu cred ca lui iarconvenii sa stea cu un copil facut cu altul. Si nici nu cred ca vrei sa auzi de copilul violatorului care e sange din sangele lui. Avort!

| R_8074 a răspuns:

Eu daca as fi violata si as ramane insarcinata nu as pastra copilul. nu as putea sa il iubesc, asa consider.

| BlueBird a răspuns:

Poate daca il pastrezi sper sa nu iti aminteasca mereu de aceea situatie. Imi pare rau de ce s-a intamplat dar nici sa abandonezi un suflet nu e bine sad. Iar daca il dai spre adoptie nici copilul nu se va simti bine. Nu am un raspuns concret dar sper ca te-am ajutat un pic.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Mai fato tu nu ai ce face altceva? ti s-au terminat subiectele si ai inceput cu asta? din raspunsurile pi care vad ca le dai cred ca ai o mare problema cu capul! tu realizezi putin cat poti sa aberezi?

| niki a răspuns:

Daca vrei sa poti merge mai departe trebuie sa faci avort, altfel vei ramane singura cu doi copii, plus ca de cate ori vei privi copilul ala iti vei aminti ce s-a intamplat! si cum se va simti copilul ala cand va afla ca s-a nascut dintr-un viol? avort CLAR

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

O saraca de tinesad Tu sa fii fericita ca prietenul tau e alaturi de tine. Multi baieti cand afla ca prietenele lor au fost violate le parasesc oh go on.

Parerea mea este ca ar fi mai bine sa faci avort. vorba ta nu cred ca i-ar conveni sa pastrezi copilul ala si in al 2. lea rand acel copil iti v-a aminti mereu de violator oh go on. tu trebuie sa treci peste iar acest copil ar fi o piedica. Un copil e un dar de la dumnezeu, da! Dar nu si in cazuri din astea.In afara de asta tu esti inca tanara.Un copil iti e de ajuns deocamdata.

Si gandeste.te ca viitoarul copil e sange din sangele violatorului. daca o sa-l mosteneasca pe tatal sau copilul?

nu e bine deloc.

Sper ca te-am ajutat succes:*

| delisa a răspuns:

Eu zic sa avortezi acum cat mai repede! Nu sunt de acord deloc cu avortul! Nu credeam ca o sa sfatuiesc pe cineva vreo data sa faca asta! Dar ala care tea violat e un dobitoc urasc oamenii de genu! Deci m-am enervat foarte tare! x( Stiu ca e greu dar el e o scarba de om! Si eu sunt insarcinata si am 17 ani jumate! Da nu m-am gandit nici o secunda sa fac avort! Si urasc violatorii si nu sunt de acord cu avortul! Dar...cred ca trebuie! si daca te hotarasti sa faci asta fa-o cat mai repede! Pe urma va fi mai complicat! Si daca vrei sa imi lasi un mesaj cu id tau sa vorbim! Te rog?big grin

| Ovilacul a răspuns:

Nu sunt de acord cu avortul dar decat un copil care nu se bucura de dragostea parintilor lui mai bine un avort. Stiu, o-r sa-mi sara fanaticii religiosi in cap dar crede-ma ca asa e cel mai bine pentru toata lumea. Ce se dezvolta acum in tine inca nu poate fi considerat fiinta. E doar un embrion.

| BigBang a răspuns:

Daca pastrezi copilul nu o sa reusesti sa treci peste experienta violului si o sa traiesti toata viata cu povara de:a nu-i putea spune copilului adevarul.Cred ca o sa iti afecteze si viata de cuplu.Pana la urma tu decizi.salut

| 211wasgnij a răspuns:

Daca nu doresti sa pastrezi copilul exista case de copii, dar sa ajungi sa-i retezi orice sansa sa cunoasca aceasta lume e o crima, nu iti place sau ti se pare dura pecetea pusa dar acesta e adevarul. Un preot a spus ca o mama care isi ucide pruncul din pantece e mai rea decat un criminal, deoarece victima acestuia, indiferent de varsta, a avut ocazia sa guste un pic din viata.

| Silvia_6960 a răspuns:

Ok, este o situatie delicata, hai sa o luam incetisor. Stiu ca ar fi un shock sa faci avort, insa gandeste-te ca daca acel copil va veni pe lume, il vei privi probabi ca pe motivul suferintei tale, si iti va aduce mereu aminte de ceea ce ai trecut. Sa presupunem ca poate totusi vei ajunge sa il iubesti, gandeste-te la prietenul tau. Nu il va considera niciodata un fiu, ci mai degraba o mare greseala. Pentru armonia viitoarei tale familii eu cred ca ar fi mai bine sa faci avort. Insa cum a zis si prietenul tau, este decizia ta.

| monicutza_5552 a răspuns:

Eu nu l-as pastra daca nu ar fi al iubitului meuhappy

| ombladon a răspuns:

@bloo daca vezi ca esti bou, nu te baga...a zis ca are un "bebe' de 8 luni cu prietenul ei si ca acu' o luna si jumatate a fost violata

| anonimabubulina a răspuns:

Draga bloo:ea se refera ca are copil de 8 luni cu prietenul nu cu violatorul rolling on the floor

| Arekandera a răspuns:

Tu ai accepta sa cresti copilul alteia? pune-te in locul prietenului tau si apoi ia o decizie! i

| Anusha_9111 a răspuns:

Woow.ce poveste urata :-s chiar imi pare rau pentru tinesad e foarte trist...cat despre copil.e super aiurea si grea decizia.pai daca l-ai pastra ti-ar aminti mereu de momentele prin care ai trecut.dar nici sa faci avort nu-i bine pentru ca e pacat si micutul pana la urma nu are nici o vina. acum depinde si de tine daca ai naste si apoi vei uri copilul toata viata? si mai depinde de sprijinul familial pe care il ai.eu as zice sa vorbesti cu prietenul tau sa vezi cat sprijin din partea lui ai.sincer ai o situatie extrem de complicata.si pe mine m-a ingrozit povestea asta.Doamne in ce lume traim!straight face nu stiu cat de ajutor ti-am fost.dar cred ca esti tare disperata.chiar daca nu te cunosc sincer imi pare rau pentru tine sad

| anonima17ano a răspuns:

Buna.si imi pare rau tot mai multe femei patesc asta in Romania ma rog, hai sa ti spun parerea mea calca-ti pe inima stiu ca este foarte greu sa faci avort ar uite, tu mai ai un bebe. da? sa zicem ca il nasti si pe cel al violatorului te uiti la acel bebe care nu are nici o vine si iti aduci aminte iarasi de acele clipe. intre cei doi copii vei avea mereu o mare diferenta eu iti spun sa faci avort sper ca te-am ajutat eu asa as proceda... Bafta

| cucaracia a răspuns:

Nu uita ca avort inseamna crima. si pana la urma urmei e si copilul tau. mult noroc! sincer

| piticutz a răspuns:

Totul vine cu un rost pe lume sa stii. Daca Dumnezeu a vrut sa ai un copil ori te-a pus la incercare ori vrea sa iti arate noi drumuri.Ma intreb oare ce vina are copilu sa il omori? Un bebe este un dar indiferent cum vine...o sa vezi ca daca il pastrezi il vei iubi, in fond e venit din burtica ta.Ce e prostia asta cu avorturile? Tu esti constienta ca risti sa ai in plus si infectii.boli.si o piatra pe inima

| LitlleSusan a răspuns:

Pastreaza'l!winking e un suflet ce are nevoie de o familie...indiferent de faptul ca provine din familia unui nemernichappy Bafta

| Al3xa97 a răspuns:

Gandeste-te ca in tine e un suflet nevinovat.Este un copil care este chinuit daca avortezi, iar fericit daca va traii clipe de neuitat alaturi de mamica lui... uita-te la acest vide si dupa o sa iti dai seama: http://www.youtube.com/watch?v=SlJTCw3aIh0.Alege ce iti doreste inima.Succes!:*

| CioCĂlătiCăăă a răspuns:

Sincer,cu toate ca este greu sa avortezi un copil, dar nu cred ca ar fi bine pentru. tine si familia ta sa-l pastrezi si cu siguranta prietenul nu va accepta, dar te lasa pe tine sa alegi.Adica,cand va creste iti vei minti propiul fiu sau ii vei spune ca fratele lui este de fapt alt copil `dintr-o floare`...el ce va crede despre tine? funda si mult noroc

| TzP a răspuns:

Avort, sau il nasti si il dai spre adoptie. Nu trebuie sa cresti copilul unui violator(chiar daca este si al tau).

| bloo_8714 a răspuns:

Stai asa ala te-a violat acum 1 luna jumate' si tu ai copilu' de 8 luni straight face nu inteleg

| Ginny a răspuns:

Bai Bogdane, tu esti dus rau, ma...cum sa fie doar un embrion? tu esti tampit, e si el o viata, un suflet nevinovat! auzi, embrion!
Draga mea,
Copilul n-are nicio vina, pastreaza-l si iubeste-l, ca doar e al tau! Boul de taica-su nu stie ce-a pierdut! Are nevoie de o familie, draga mea! PS vezi videoclipul!

| Raluca27 a răspuns:

Frate nul pastra daca nu vrei! Da sa nu faci greseala sa omori un suflet nevinovat!

| Raluca27 a răspuns:

Poti sal dai la orfelinat! Saracu! Eu zic totusi sal pastrezi...Ce vina are el tu tot mama lui ramai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa faci avort, nu stiu, nu ar fi ok sa ai un copil cu un astfel de om.