| Cristinahadareanioana a întrebat:

eu am avut ultima menstruație in 25.08. 2018 in momentul acesta fiind in 25.09. 2018 nu mi-a venit menstruația, este posibil sa fiu gravida?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca actualul ciclu menstrual, in comparatie cu cele anterioare este mai lung ca numar de zile, acest lucru reprezinta cel mai probabil o urmare, un rezultat al dereglarilor hormonale care se produc frecvent in cazul adolescentelor. Aceasta crestere a numarului de zile a acestui ciclu menstrual, teoretic NU este provocata de o sarcina instalata in uter, fiindca pur si simplu NU ai precizat ca ar fi fost intretinute contacte sexuale neprotejate. In actualul ciclu menstrual care pana in prezent se suprapune peste perioada cuprinsa intre 25.08 - 25.09 = 32 zile, sarcina se putea forma doar daca se intretinea sex neprotejat in intervalul cuprins intre 4 si 11 Septembrie. In caz contrar neinceperea sangerarii menstruale se datoreaza faptului ca ciclul este de tip NEREGULAT si in aceste situatii lungime se poate prelungi cu un numar mai mic sau mai mare de zile insa imposbil de anticipat ori prevazut, fiindca este in functie de intensitatea dereglarilor hormonale care afecteaza organismul. Multa sanatate!

| Heavenonearth a răspuns:

Ai menstruație neregulată.

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Gravida poti fi doar in cazul in care ai intretinut relatii sexuale(in special in perioada fertila) cu finalizare in interior. In caz contrar exista posibilitatea sa fie o intarziere care poate avea la baza mai multi factori.

| All4QuestionS a răspuns:

Mai asteapta, exista situatii in care iti poate intarzia o luna si sa nu fii gravida... Am vazut cazuri de genu acesta. totusi este foarte probabil sa iti vina in cateva zile ( pentru ca sigur ai o menstruatie neregulata) inca nu este cazul sa te panichezi happy