| ClaraMC a întrebat:

Buna ziua!
Femeie, 25 ani.
Am nevoie de ajutor.
Pe scurt, inca din liceu am fost amenintata de un tip ca va spune tuturor ca am vorbit pe un site si ca am facut sex desi noi ne-am vazut doar o data, apoi eu nu am vrut si el voia sex oral. Legat de acest tip de sex am avut apoi experiente neplacute, nu imi placea, am fost si obligata si poate pentru ca eram speriata din cauza acelei amenintari, cu greu am trecut peste.
La capitolul relatii am intrat deseori pe aplicatii de dating si am avut mai multe incercari (nicicand ajungeam in pat nu mergea), am fost si amagita de cateva ori atat in privinta existentei unei viitoare relatii inclusiv a celei intime incat acum nu stiu ce sa fac.
Am facut analiza interactiunilor pe care le-am avut cu toti barbatii, m-am analizat si pe mine insa acum as vrea sa intru din nou pe aplicatii pentru ca simt nevoia de comunicare, de a cunoaste pe cineva-lucrez, ma uit la filme, seriale, ma ocup de ingrijirea mea, ascult muzica insa simt si nevoia asta(in ziua de azi si fiind contextul actual nu prea mai ai cum sa cunosti pe cineva altfel) insa imi este teama sa nu fiu iar amenintata, amagita, pacalita ca va fi relatie si sa ramana doar aventura.
Am nevoie sa aflu parerea voastra despre cum sa abordez o discutie cu un barbat care ma caut si la ce sa fiu atenta ca sa nu mai am intamplari urate.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei o relație, nu intra pe aplicații de dating - sunt folosite 99% pentru agățat parteneri de sex ocazional.
Încearcă pe un forum generalist, sau pe unul specializat pe o pasiune a ta (fotografia să zicem).
Întâi mai mult citești, abia după ce îți dai seama cine, ce și cum e pe acolo, începi și tu să scrii și să interacționezi cu „gașca".

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Este în natura noastră să ne dorim compania sexului opus. Nu este nimic ieșit din comun.
Intr-adevăr nu este usor să gasesti pe cineva potrivit, insă prin intermediul aplicatiilor de dating, nu faci decât să dai peste barbati nepotriviti. Cazurile fericite sunt rare atunci cand ne raportăm la partea virtuala.
Partea online este la indemâna oricui, nu trebuie decât sa descarci o aplicatie si sa vorbesti cu diversi necunoscuti.
La o prima vedere, pare o alternativa practică, în esenta nu este deloc. Decât daca ai noroc sa dai peste cineva potrivit tie.
Cat despre, cum sa initiezi o conversatie, incearca sa fi cat se poate de naturala, sa fi tu insuti si restul vin de la sine.
Sunt multe persoane dubioase in mediul online, nu merita sa le acorzi importanță.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O persoana nu o poti cunoaste pe internet, este vina ta ca ai ales rețelele de socializare pentru a fi cu cineva, cauta ti printre cunostinte un prieten real cu care sa vorbesti, cineva pe care il cunosti demult si stii ca nu vei pății nimic rau, nu pe internet unde sunt tot felul de ciudati, decat cu asemenea specimene de pe net, mai bine stai singură nu pățesti nimic daca nu faci sex, dar daca te bagi cu necunoscuti vezi ce pățesti, multa sanatate.

| RAY a răspuns:

Adevarul e ca pretenti exagerate,va considerati printese, nu cumva sa-i spui ca se supara fetitia, apoi cand vezi ca aia numai vaginul ei iti poate oferi alegi sa ai o aventura cu ea, am intrat si eu pe tinder, badoo fete de nota 5 imi dateau reject, era acolo un top barbati frumosi si toate pe aia, eu asta vad peste tot

| Sofer a răspuns:

Ai întâlnit tot felul de dubioși. Nu e ușor sa găsești pe cineva serios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauți relații in locuri nepotrivite drama mea.
Nu vreau sa fiu rău cu tine, dar e numai vina ta că ai avut astfel de experiențe neplăcute. Am mai întâlnit eu destule care fac pe inocentele, de refuza tipi, dar ele povestesc numai de aia care îi refuza nu și pe aia de care le place.
Nu zic că nu sunt cazuri in care exista abuzuri fie făcute de el, fie făcute de ea. Dar în majoritatea cazurilor e împărțită, eu nu te cred că nu ai făcut nimic.gresit. Recunoașteti partea de vina și atunci mai vorbim. Probabil ai făcut tu ceva, ești rea de gura sau altceva de ai făcut pe tipii aia sa te amenințe, nu cred că nu ai făcut/zis nimic nelaloculi.de ai pățit asta.
Nu i-au apararea ălora, sa nu mă înțelegi greșit. Dar nu cred că ești nevinovată.