| Iamnimeni2912 a întrebat:

Imi puteti impartasi si mie povestile voastre de dragoste? Ati fost cu mai multe persoane inainte sa descoperiti care este cea mai potrivita pentru voi?
Ma uit in jurul meu si povestile frumoase si durabile sunt din ce in ce mai rare! Oare a disparut iubirea adevarata? Ne grabim sa aruncam la gunoi decat sa reparam.
Vreau sa aud povesti reale, vreau sa inteleg si eu cum e cu dragostea, eu credeam ca e simplu pana sa ma indragostesc de cineva nehotarat! Cel mai frumos raspuns primeste

3 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu există dragoste.E doar un conflict de interese, restul e doar în imaginația ta, în aşteptările pe care le ai de la omul de lângă tine, în felul în care îl ridici pe un piedestal. Dacă întrebi pe cineva din exterior, sigur o să-ți spună că vezi ceva deosebit într-un om banal.

| whatevernvm a răspuns:

Mai, noi nu ți putem explica cum e cu dragostea, la fiecare e o experienta intensa și perceputa diferit.
Nu cred ca a dispărut iubirea adevărată, sincer. Exista, dar oamenii o complica mult prea mult de multe ori și un sentiment frumos e foarte gândit, dezbătut, contrazis, cât ajunge sa-și piardă farmecul. Sunt oameni care se iubesc și renunță unul la altul, incapabili sa comunice cum trebuie și sa ajungă la o rezolvare împreună. E trist, dar sunt.

Am avut și eu relații, pot spune ca de la o anumita vârstă nu am suportat nici ideea de a fi singura și ca m-am atașat rapid de oameni. Am avut doua relații importante pana acum, dar târziu am realizat ca am iubit o singura data cu adevărat, pe cineva cu care nici nu cred ca am fost cu adevărat. Asta am realizat după doua relații de câte un an în care m-am implicat 100% și unde credeam ca e din nou iubire, dar nu a fost decât de moment, am realizat ca nu e un sentiment desăvârșit făcut sa dureze și m-am gândit mai bine.
Pana am intrat în relația actuala cu omul pe care îl iubesc cel mai mult și care mi-a arătat ca se poate iubi de mai multe ori și ca dacă nu am trecut peste o iubire din trecut și nu am reușit sa mai iubesc pana atunci nu însemna că sunt defecta, ci ca nu am întâlnit omul potrivit. Sentimente au fost în toate relațiile, dar una unde sa simt cu adevărat iubire reciproca ca cea de acum nu am mai avut, și sunt super recunoscătoare pentru ca am lângă mine cel mai bun bărbat cu care sunt sigura ca vreau un viitor și alături de care ma vad împreună de acum încolo.
Dragostea exista, trebuie doar sa o găsești. Câteodată apare când nu te aștepți și mai ales unde nu te aștepți și evoluează cum nu ți ai fi imaginat vreodată.

| RAY a răspuns:

Din pacate inca nu am desoperit asa zis jumatatea a mea, cine stie unde, oare s-a nascut deja, are peste 18 ani,in ce loc de pe planeta asta se afla,exista iubire,exista sentimente,doar ca ne grabim si facem alegeri stupide,vezi tu omul asta are doua parti una rationala una animalica, in ziua de azi se promoveaza partea animalica,desi ne consideram rationali,ne grabim,numai avem rabdare,devenim frustrati, complexati, nu se promoveaza dezvoltarea personalitati, gandirea critica, analitica, astea duc la tot felul de drame