| Simona4756 a întrebat:

În data de 1 decembrie am avut CM, apoi în data de 13 decembrie am avut contact sexual fără penetrare, doar organele genitale s-au atins(eu fiind virgina). Pe data de 4 ianuarie mi-a venit menstruația, însă slab cantitativ cu scurgeri maronii și mi-a ținut doar 5 zile(în mod normal mie îmi ținea 6 zile). Am făcut 3 teste de sarcina în zile diferite, 2 le-am făcut în timpul zilei, iar unul de dimineață și mi-au ieșit negative, am fost la ginecolog unde am făcut o ecografie abdominala iar medicul mi-a zis ca nu se vede nimic+ a zis ca himenul e intact, iar testul Beta hcg a ieșit negativ.
Ar putea fi risc de sarcina? Mi s-a umflat zona de sub buric (Muntele lui Venus) și simt ușoare crampe, senzație de balonare și uneori când stau întinsa simt pulsatii abdominale.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece ciclul menstrual anterior a avut lungimea de 34 de zile (01.12 - 03.01 = 34 zile), ziua ovulatiei a avut loc in data de 21 Decembrie iar perioada fertila s-a suprapus peste intervalul dintre 17 si 22 Decembrie. In concluzie reiese ca joaca sexuala din data de 13 Decembria a avut loc cu 8 zile inainte de ziua de eliberare a ovulului, adica intr-un moment intratat de indepartat de ziua ovulatiei, incat chiar si daca ar fi ajuns sperma in vagin si atunci ar fi fost absolut IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Acest lucru este confirmat si de menstruatia care a urmat si s-a desfasurat in conditii asemanatoare cu menstratiile anterioare asa cum reiese din descrierea prezentata. Datorita faptului ca a fost cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina este logic si normal ca toate testele de sarcina efectuate sa aiba rezultatul NEGATIV. Fiindca dupa joaca sexuala amintita nu au mai fost intretinute alte contacte sexuale reiese ca in acest moment este exclusa orice posibilitate de a exista o sarcina shiar si ipotetica. Fiindca actualul ciclu menstrual are deja lungimea de 46 de zile (04.01 - 18.02 = 46 zile) se poate considera ca ciclul menstrual este foarte dereglat si din acest motiv ar fi indicat sa ceri sa-ti fie prescris un tratament de reglare a ciclului menstrual. Aparitia starilor de disconfort in zona abdomenului inferior situata intre buric si Muntelelui Venus, s-ar putea sa faca parte din semnele care apartin simptomelor premenstruale si in zilele urmatoare sa porneasca negresit sangerarea menstruala asteptata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata.
Zona de sub buric nu poarta numele de muntele lui Venus, muntele lui Venus este zona clitoridiana. Crampele nu sunt semn de sarcina, balonarea are probabil legatura cu ce mananci, iar puslatiile aortei abdominale sunt normale

| Simona4756 explică (pentru Brigaela):

Deci zona de sub buric se poate sa fie umflata din alte cauze? Probleme cu ovarele, cu uterul?

| Brigaela a răspuns (pentru Simona4756):

Uterul se gaseste mult mai jos, sub osul pube. Ovarele se gasesc si ele jos, imediat deasupra plicii inghinale si lateral. Zona de sub buruc e de obicei umflata cand esti constipata sau ai gaze multe

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai facut teste de sarcină care au ieșit negative, menstruația ți-a venit și ai fost și la ginecolog, nu ai cum să fii însărcinată.
Nu mai fi stresată.
Când vei avea un contact sexual protejează-te pentru a evita o sarcină nedorită.