| ad28forte a întrebat:

Buna ziua!
In momentul de fata am o problema de care nu pot sa scap. Sunt la menstruatie, asta este a treia zi, insa am dureri foarte mari de burta, asa mi se intampla de fiecare data, am consultat 2 ginecologi pana acum care mi-au dat niste pastile (Solpadeine), primele doua-trei luni, si-au facut efectul, apoi numai. De atunci fac algocalmin injectabil (Uneori chiar si de doua ori pe zi), insa zilele acestea am facut si degeaba, m-a lasat durerea in jurul a doua ore.
Nu mai pot de durere si nu stiu ce sa fac.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Am pus intrebarea la aceasta categorie deoarece aici cauta mai multe persoane.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca Naldorex sau cere/cumpara orice alt produs farmaceutic care are in continut substante ANTI PROSTAGLANDINA. In cazul in care produsele farmaceutice nu dau rezultatele scontate ai putea incerca sa folosesti si
Remedii naturiste
- Berea este considerata un relaxant muscular si amelioreaza imediat durerea.
- Ceaiul de menta are acelasi rol, fiind un relaxant muscular bland, care diminueaza crampele menstruale.
- Ceaiul de ghimbir contribuie la reducerea rapida a crampelor menstruale.
- Radacina de valeriana este o optiune buna pentru calmarea durerii, chiar daca este utilizata in mod special pentru tratarea insomniilor.
- Uleiul de luminita de seara este un alt remediu potrivit pentru reducerea incidentei crampelor menstruale. Acesta contine cantitati mari de GLA un acid gras esential care scade intensitatea crampelor menstruale.
Multa sanatate! http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866

6 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Sora mea de suferinta
mergi iar la medic si spune-i ca e grav
in afara de pastile, baga-te in pat, pune-ti muzica pe fundal, stai cu picioarele pe pereti si plange-ti soarta
eu asa fac si imi trece straight face

| sweetangels a răspuns:

In nici un caz nu trebuie sa stai asa. Trebuie sa apelezi la un medic ginecolog bun, sa-i spui exact ce ne zici noua, ca sa iti dea un tratament adecvat si sa afle si cauza pentru care ai asemenea dureri. Poti sta pe burta, algocalminul este bun, sau antiinflamatoarele tari gen nurofen, ketonal duo, etc. Dupa 26 ani vei scapa treptat de aceasta problema, dar nu trebuie sa stai asa si sa te chinui. Sanatate!

| nhhv a răspuns:

E ceva normal. N-au ce să-ți facă oamenii, trebuie să înduri durerile astea. Te cred că nu le suporți, și eu am aceleași probleme, dar nu avem ce să facem. Nici să exagerezi în pastile nu poți. Pune-ți o sticlă cu apă caldă pe abdomen și eventual ia un calmant.

| NRazvan a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci... trebuie sa induri. Am avut o prietena in liceu care nu venea la scoala din cauza asta, dureri crancene din cauza menstruatiei. Am inteles ca nu are ce sa faca in legatura cu asta, nu ai decat sa te obisnuiesti cu ideea ca faci parte din fetele ghinioniste. Poate se mai schimba ceva de-a lungul anilor, deocamdata esti mica.

| Blecky a răspuns:

Incearca pastilele Adagin...

| Anamaria934 a răspuns:

Cel mai bine ar fi te duci la doctor din nou, poate iti schimba medicamentul.