| anonim_4396 a întrebat:

in urma cu 2-3 saptamani am folosit o pastila de a doua zi, menstruatia mi-a venit dupa 5 zile cum scria pe prospect, insa dupa o saptamana mi-a reaparut, este ceva normal?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea aparuta dupa 5 zile de la administrarea pastilei contraceptive a reprezentat o reactie adversa a organismului care nu se manifesta intotdeauna si nu apare in cazul tuturor femeilor si ca atare reprezinta o sangerare slaba pe o perioada de 2-3 zile dar atat si nimic mai mult si nu trebuie confundata cu menstruatia (citeste cu mai multa atentie prospectul produsului folosit). Adevarata menstruatie se produce intotdeauna la termenul normal dinainte calculat/preconizat. In consecinta noul ciclu menstrual a inceput din momentul in care s-a produs menstruatia adevarata si orice activitate sexuala trebuie calculata si raportata in functie de aceasta noua data, deoarece aceasta reprezinta data de referinta a NOULUI ciclu menstrual. Multa sanatate.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu este normal. Indicat ar fi să întrebi un doctor să-ți ofere mai multe detalii.