| crisycrisy a întrebat:

Am facut un avort spontan si doctorul mi-a prescris misotac pentru a elimina placenta. Dupa 3 saptamani am ramas din nou insarcinata. Stiti daca poate afecta copilul pe care il am acum faptul ca am luat misotac cu 1 saptaman inainte sa raman insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Misotacul nu, dar faptul ca ai ramas insarcinata atat de repede poate afecta copilul si duce la alt avort spontan. Este interzis sa faci sex minim 6 saptamani dupa un avort, iar perioada in acre nu ai voie sa ramai insarcinata dupa un avort spontan este de minim 6 luni (daca nu apare nici o complicatie). Noua sarcina a avut un loc neprietenos in uterul tau si s-ar putea sa fie eliminata inainte sa se poata dezvolta.

Abh
| Abh a răspuns:

Este incredibil, nu ti s-a spus ca nu ai voie sa ramai insarcinata 6 luni? Ramanand asa de repede gravida, riscul sa mai suferi un avort spontan e foarte mare. Practic, uterul tau inca nu e vindecat dupa chiuretajul de dupa avort. Vorbeste cu ginecologul care s-a ocupat de tine. Multa sanatate!

| CarmenR a răspuns:

Eu as zice sa pui aceste intrebari doctorului, insa iata un articol care cred ca ti-ar fi de ajutor: http://www.qbebe.ro/......ul_spontan

| MikyMi a răspuns:

Pai doctorul ce zice?
Este singurul care stie daca bebelusul tau din burtica este bine. Se pare ca cu orice pret vrea micutul sa traiasca! Felicitari, sa ai parte de un bebelus sanatos si frumos!

| crisycrisy explică:

Sincer doctorul nu mi-a spus ca nu e voie sa ramai insarcinata decat dupa 3-6 luni. am fost la sa fac ultrasunete acum si mi s-a spus ca sunt in 8 saptamani si totul se dezvolta normal. are 18 mm si 158 bpm. dar inca nu am dat de doctorul care mi- a prescis misotac asa ca nu stiu inca cum afecteaza copilul si nu prea gasesc multe articole pe tema asta... eu nu sunt in tara si e greu sa gasesc aici medicul potrivit. multumesc de raspunsuri