| Sely7 a întrebat:

Buna ziua la toti! Intrebarea vine din partea prietenei mele cele mai bune..deci..prietena mea are 14 ani, iar prietenul ei are 20..si el i-a propus prietenei mele sa faca dragoste, ea sta pe ganduri, daca nu va avea probleme, dureri, sangerare prea multa.ra este inca virgina..deci va rog daca imi puteti ajuta prietena cu ceva sfaturi.
Repet ea doreste sa afle daca o sa apara la ea careva probleme, dureri, sau altele.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai important sfat pe care ar fi bine sa-l aiba prietena ta in vedere, se refera la o analiza cat mai atenta privind atat varsta ei cat si diferenta de varsta. Dar daca totusi nu o va impiedica varsta ei mult prea mica si deocamdata neadecvata si totusi va accepta sa-si inceapa viata sexuala, ar fi indicat ca sexul de dezvirginare sa fie in mod obligatoriu efectuat cu folosirea prezervativului deoarece durerea care in mod sigur va exista se va reduce semnificativ chiar si de 3-4 ori. De asemenea sa intretina acte sexuale in afara PERIOADEI FERTILE, pentru a evita orice "accident" sexual. In situatia in care ciclul ei menstrual este NEREGULAT niciodata sa nu accepte sa intretina contacte sexuale neprotejate nici chiar daca partenerul sustine ca are experienta sexuala indelungata. Niciodata n-ar trebui sa accepte sa intretina acte sexuale fara sa se foloseasca o protectie sigura si adecvata pentru a fi sigura ca este eliminat riscul de a ramane insarcinata. In privinta aparitiei unor probleme nimeni nu poate anticipa daca va sangera si in ce masura fiindca hemoragia poate fi prezenta sau nu. Durerea si intensitatea acesteia depinde de asemenea de mai multi factori printre care cele mai importante pot fi dezvoltarea ei fizica dar mai ales grosimea penisului iubitului si tandretea acestuia. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sa stea cuminte! E prea mica! Cel mult Petting! Altfel, o va durea si va regreta!
Ala de 20 sa isi caute de varsta lui, nu sa amageasca o fetita inocenta!
Daca nu asculta, sigur ca vor fi si dureri si sangerare si apoi sigur o va abandona!
Cine o poate "asigura" ca nu o va parasi dupa aceea?!
Deci, ori nimic, ori doar Petting!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

In mod obisnuit la primul contact sunt dureri si sangerari; referitor la intensitatea durerii si cantitatea de sange, aceste aspect difera de la persoana la persoana.

| RoxanaGhost a răspuns:

Primul sfat pentru prietena ta, pe care nu o meriti[ca altfel ii dadeai tu sfatul asta] este sa puna mana pe carte, ca vine capacitatea si trebuie sa intre in clasa a IX-a nu luna a 9a de sarcina.winking
2.Nu este pregatita fizic[e inca in dezvoltare] insa nici psihic pentru ca actul sexual nu este doar "batu-n gaurica" si atat!
1.Actul sexual prezinta dureri[depinde de persoane, constitutie, varsta si alti factori].
2.Trebuie protectie! Mai ales daca e incepatoare! Si optional putin lubrifiant pentru ca e prima data pentru ea si nu poti compara organul unei fetite de 14 ani si organul unui ditamai omul de 20 de ani.
Cel mai bine ar fi sa se gandeasca de doua ori si sa-l testeze pe iubitul ei.Sa-i spuna ca daca o iubeste cu adevarat sa o astepte.winking

| Maraqwer a răspuns:

E cam mica, in primul rand baiatul asta vrea doar sex de la ea si atat. Dupa ce va obtine ce vrea de la ea o lasa.

| Sely7 explică (pentru Maraqwer):

Ei sunt impreuna de ceva timp...cred ca e totul serios...

| Sely7 explică (pentru Maraqwer):

Sunt in relatii bune, de ceva timp..nu cred ca o va lasa.