| Maria39popescu a întrebat:

Bună ziua, luna trecuta pe 30 octombrie am avut un contact sexual neprotejat cu ejaculare în interior, la câteva minute după am luat pastila de a doua zi, ieri de dimineață am avut dureri menstruale obișnuite, sângele a avut la început o culoare maro, apoi roșie însă într-o cantitate putina. Azi de dimineață sângele are o culoare foarte închisă și este foarte puțin. Menționez ca menstruația mi-a venit mai devreme cu 2 zile iar acele dureri menstruale au fost ca în fiecare luna, sânii sunt dureroși și sensibili. Credeți că acest sânge de culoare închisă și puțin cantitativ se datorează pastilei de a doua zi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul corect la aceasta intrebare de-a ta : ''Credeți că acest sânge de culoare închisă și puțin cantitativ se datorează pastilei de a doua zi?'' este in mod categoric DA. Hormonii din continutul pastilei contraceptive au dereglat activitatea hormonala si din acest motiv organismul tau NU a mai putut/reusit sa dezvolte si sa formeze un ENDOMETRU al carui tesut sa fie suficient de gros si mai ales si bine vascularizat. Din acest motiv aproape sigur actuala menstruatie de va desfasura atipic si sangerarea va fi mai mult sau mai putin anormala d.p.d.v. : cantitativ, al fluxului zilnic de scurgere, al culorii si a texturii sangelui eliminat. Sanatate!

1 răspuns:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur, acestea chiar sunt eventuale simptome ale pastilei de a doua zi. Apareau si intarzieri sau dereglari ale perioadei menstruale, insa daca ai spus ca a venit, totul ar trebui sa fie bine acum.

Zi faina!