| marianbobe a întrebat:

Buna ziua, mai e posibil sa fii insarcinata daca dupa 3 saptamani de la sex am facut un test de sarcina, a iesit negativ iar dupa 63 de zile de la ultimul ciclu, asta fiind la 40 si ceva de zile dupa sex sa-mi fi venit ciclu? Am avut pofte multe inainte de ciclu de muraturi si tot felul de mancaruri, mancam mult dar dupa a venit ciclul ce a durat 6 zile, nu cred ca e posibil sa fii insarcinata, sexul a fost protejat dar m-am speriat pentru ca nu mi-a venit initial ciclu 63 zile.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa faca un test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si acela va arata realitatea.

| marianbobe explică (pentru Violleta2022):

A facut exact dupa 21 de zile si a iesit negativ

| Violleta2022 a răspuns (pentru marianbobe):

Atunci este clar: nu este insarcinata.

In ce privete ciclul ei la 63 de zile, spune alt fapt ca fata are un ciclu de Tip NEREGULAT, care nu se poate monitoriza sau estima niciodata, cu nici un aparat sau numaratoare.

| marianbobe explică (pentru Violleta2022):

Da, dar eu stiam ca daca iti vine menstruatia nu ai cum sa fii gravida 100%, este adevarat?

| Violleta2022 a răspuns (pentru marianbobe):

Da, este adevarat!

| marianbobe explică (pentru Violleta2022):

Deci nu sunt semne de a fi gravida, a intarziat cam mult dar totusi a venit menstruatia acum o saptamana

| Violleta2022 a răspuns (pentru marianbobe):

Asta nu este intarziere, este ciclul NEREGULAT!

Doar un ciclu REGULAT poate sa iantreize cateva zile, dar nu este cazul fetei de aici, fiindca asta are clar un ciclu de TIP NEREGULAT care NU vine niciodata la acelasi numar de zile si nu se poate vorbi niciodata de intarzieri, odata ce nimeni nu va sti niciodata, cand va veni urmatorul ciclu menstrual.

| marianbobe explică (pentru Violleta2022):

A venit deja cilcul menstrual, are ciclu neregulat si nu venise 63 de zile dar a venit acum o saptamana, voiam sa fiu sigur ca e imposibil sa fie gravida daca a venit ciclul menstrual

| Violleta2022 a răspuns (pentru marianbobe):

Anatomic vorbind, este imposibil ca o femeie sa aiba ciclul menstrual si sa fie gravida in acelasi timp!
Odata ce i-a venit ciclul menstrual inseamna ca NU este gravida!

| Catrice a răspuns:

63 zile fără ciclu și te mai întrebi...

| marianbobe explică (pentru Catrice):

Nu inteleg ce vrei sa zici, eu spuneam ca 63 zile nu mi-a venit menstruatia si mi-a venit acum o saptamana

| Catrice a răspuns (pentru marianbobe):

O sa aveți un nepoțel pe scurthee hee

| Floridori a răspuns:

Orice ciclu ce depaseste 45 de zile (in cazul tau au fost 63), ar trebui sa trimita femeia la medicul endocrinolog, deoarece inseamna ca exista dereglari hormonale care pot conduce la afectiuni serioase ale aparatului reproducator.

Cat despre sarcina, daca ai facut testul corect, dupa 21 de zile, inseamna ca ai deja raspunsul.

| mi25 a răspuns:

Ciclul ese una si menstruatia alta. Macar atat invatati fetelor.
Ciclul este perioada dintre mrima zi a doua menstruatii consecutive.
Lipsa menstruatiei se datoreaza unei dereglari puternice a ciclului menstrual, dereglare care, la randul ei' se poate datora mai multor factori.
Daca ai facut sex protejat si nu s-a intamplat vreun accident cu protectia, nu ai cum sa ramai insarcinata. In plus, ca sa ramai insarcinata trebuie ca sperma sa ajunga in vaginul tau in perioada fertila, perioada care are 7 zile intr-un ciclu menstrual.
Nu am inteles: cum ti-a venit initial?
Daca ti-a venit menstruatia nu este posibil sa ramai insarcinata, decat in cazuri foarte rare de 1 la cateva sute de mii. Citeste sa vezi ce este menstruatie.

| marianbobe explică (pentru mi25):

Mi a venit menstruatia scuze, nu ciclu