| Angeln a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala cam de o saptamana si cand fac sex ma doare tare in zona intima, iar dupa contactul sexual ma ustura tare inauntru mult timp si nu imi mai trece si simt o senzatie de urinare, dar cand merg la baie de fapt nu se intampla nimic.Ma simt extrem de inconfortabil si nu stiu ce sa fac.As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi VA ROG! dau funda..multumesc

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea resimtita este absolut normala si de regula persista cateva zile dupa dezvirginare in intreaga zona pubiana si se datoreaza faptului ca muschii vaginului inca neantrenati au fost supusi la intinderi si reveniri repetate de lunga durata ceea ce a reprezentat un efort considerabil si drept urmare s-a instalat in ei febra musculara. Insa nu este deloc normala senzatia de usturime ce apare dupa actul sexual. Cel mai probabil s-a instalat o infectie a tractului urogenital. Infectia tractului urinar inferior este denumita si infectie a vezicii urinare. Cele mai frecvente simptome sunt arsuri la urinare si urinarea frecventa sau nevoia imperioasa de a urina insa fara a se si realiza urinarea insa cu absenta scurgerilor vaginale si a unor dureri semnificative. La femeile/fetele tinere active sexual, cauza principala o reprezinta activitatea sexuala care este cauza a 75-90 % dintre infectiile vezicii urinare, riscul de infectie fiind legat in principal de frecventa si numarul raporturilor sexuale. Sintagma „cistita din luna de miere" desemneaza infectia tractului uretrogenital (asa numitul fenomen de ITU) care apare frecvent dupa inceperea vietii sexuale/inceputul casatoriei. Tratamentul se face de regula cu antibioticele specifice acestei afectiuni, insa doar prescrise de medicul ginecolog in urma rezultatelor analizelor efectuate. Medicamentele folosite frecvent includ nitrofurantoina si sulfametoxazolul. Insa este nevoie sa fii consultata in mod obligatoriu deoarece s-ar putea ca infectia sa fie cauzata si de alti agenti patogeni. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Să mergi urgent la medic! Oricum, exact asta ar fi trebuit să faci imediat după dezvirginare.

| neutrino a răspuns:

Ai o infectie motiv pentru care trebuie sa mergi la medic.