| yiuLY a întrebat:

Buna TPUhappy. hey am si eu o mica mare problema. nu mai sunt virgina de vreo 2 saptamani ( initial am crezut ca nu mai sunt virgina de o luna pentru ca atunci a avut loc primul meu contact sexual dar prietenul meu mi-a spus ca tocmai acum doua saptamani s-a rupt himenul in totalitate pentru ca a vazut urme de chilotii lui) iar acum o saptamana a inceput sa ma doara in acea zona :-ss. simt constant senzatia de urinare si ma cam ustura inauntru dar nu adanc ( nu stiu cum sa ma exprim). cel mai tare ma ustura atunci cand urinez. inca nu am vorbit cu parintii mei pentru ca ei nu stiu ca nu mai sunt virgina si ar fi un soc pentru ei. ma gandesc sa nu fie vreo rana ceva...sau poate am anexita sau candidoza de care chiar ma tem... nu stiu ce sa fac. chiar nu stiu. va rogg dati'mi un sfat

ps: am doar 17 ani

Răspuns Câştigător
| mihaMGB a răspuns:

Este posibil sa nu aiba vreo legatura senzatia ta de usturime cu faptul ca te-ai dezvirginat.Simptomele de genul din zona intima NU sunt neaparat in stransa legatura cu igiena,bts-urile, sau ciuperci/micoza/etc.Cel mai bine este sa mergi la doctor, deoarece oricat am putea noi sa presupunem nimeni nu poate stii sigur ce ai tu.Nu suntem mai in masura decat un doctor de specialitate sa te sfatuimhappy. Fuguta la un control ginecologic,si problema este rezolvatahappyNu trebuie sa te temi, nu e nimic rau sau neobisnuit in asta.Ial si pe prietenul tau eventual, impreuna puteti vorbi cu doctorul despre toate nelamuririle voastre in materie de sex.Bafta!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie urinara. ori n-ati folosit prezervativ si prietenul tau nu si-a facut temeinic analizele obligatorii, ori nu ati respectat regulile minime de igiena. te poti duce la ginecolog si singura la varsta ta, mai ales ca oricum e obligatoriu in prima luna de la inceperea vietii sexuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ati folosit prezervativ?

| yiuLY explică (pentru anonim_4396):

Da am folosit. dar nu de fiecare data. cam de doua ori nu l'am folosit