| Viorelaa26 a întrebat:

Pentru băieții care merg la sala si ajung sa ia anumite pastile sa se dopeze pentru a creste masa musculara e posibil sa aiba probleme cu potenta sau nu afectează?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este stiut deja ca steroizi anihileaza potenta si micsoreaza testiculele, chiar provocand impotenta.

| corbulalbrosu a răspuns:

Toate pastilele si suplimentele speciale folosite in bodybuilding afecteaza virilitatea si potenta sexuala. Fiindca problemele sunt bine stiute si confirmate medical se poate considera ca din acest motiv orice alte explicatii sau discutii in contradictoriu sunt cu totul inutile si ilogice. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Prea puțini sunt conștienți de efectele secundare provocate de substantele anabolizante, în timp ce dealerii scot bani grei din această afacere neagră în valoare de miliarde de dolari pe plan global, afacere care se hrăneşte... din mirajul trupului perfect.
https://www.digi24.ro/......izi-880412

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu e posibil; e chiar sigur și dovedit științific.

| Paul754880338 a răspuns:

Orice "pastila" asa cum o numesti tu, se numeste de fapt ester de testosteron. Vorbind despre cel mai popular hormon androgen ( adica cu caracter masculin ), testosteronul are efect cresterea potentei, a apetitului sexual, cresterea capacitatii de refacere a organismului si altele. Orice ester de testosteron a fost conceput si este produs ca un medicament, deci are sa regleze unele disfunctii ale corpului. Problema propagandei antidoping este o cu totul alta poveste, cum de altfel este si internetul unde lipsa unui "filtru" sau a unui "judecator" care sa selecteze cele spuse de cunoscatori, de cele din "curtea scolii", asociat cu accesul tuturor amatorilor de a-si expune ideile chiar si in necunostinta de cauza, creeaza confuzie. Ti-as recomanda atat tie, cat si celor care au sa abordeze in viitor o discutie despre aceasta tema, sa lase subiectivismul sugerat sau implantat de cunoscatorii din "fata blocului" si sa citeasca, nimic mai simplu si mai adervarat ...Agenda medicala. Un nomenclator al medicamentelor cu descrierea pur medicala a celor AVIZATI. Ar mai fi cateva probleme... abuzul, administrarea in necunostinta de cauza sau dupa ureche dar tocmai asta incrimineaza pe cel ce foloseste fara sa stie si nicidecum medicamentul in sine. Un alt aspect este faptul ca multi care ar vrea sa se informeze nu stiu macar ce sa caute (sau stiu deja totul :-)), cum se numeste substanta activa, dar asta e un lucru bun pentru ca are sa scoata din cursa cunoasterii si a informarii pe totii autointitulatii "priceputi la toate".
Raspunsul tau il gasesti doar cautand in Carti nu aici! Deci, succes si rabdare!