| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua revin inapoi : Am avut menstruatie de 2 ori in aceeasi luna ianuarie : 2 si 23 ianuarie.am facut sex protejat cu iubitul meu nu s-a spart prezervativul...dar menstruatia nu apare sunt deja 31 de zile de la ultima menstruatie adica 23 ianuarie.Ma dor sanii usor de vreo 3-4 zile. Oare de ce nu imi vine menstruatia? Sunt oare gravida? E posibil? ..Va rog ajutati-ma cu un raspuns;(

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am raspuns si zilele trecute. Se pare ca tu ai un ciclu menstrual NEREGULAT, fapt confirmat si de ultimul c.m. cel mai scurt posibil de doar 21de zile. Sunt convins ca ciclurile menstruale anterioare au fost mai lungi si din acest motiv fara discutie se poate afirma ca ciclul tau menstrual este unul de tip neregulat. In cazul unui ciclu menstrual neregulat deoarece lipseste reperul fix fata de care sa te raportezi, adica data calculata de incepere a urmatoarei menstruatii nu se poate sti/calcula nici momentul in care se va produce ovulatia deoarece acest lucru este posibil doar in cazul unui CICLU MENSTRUAL REGULAT. Lungimea unui ciclu menstrual neregulat nu poate fi cunoscut, sau determinat si din acest motiv d.p.d.v. medical este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul cel mai scurt de 21 de zile cat si unul de 42 sau 63 de zile. Deoarece nu se poate determina perioada fertila rezulta ca femeile cu un astfel de c.m. sunt "condamnate" sa intretina mereu contacte sexuale protejate pentru a preveni posibilitatea de a se forma o sarcina nedorita, fiindca este imposibila determinarea zilei de ovulatie. De asemenea nu se poate vorbi de INTARZIERE fiindca ciclurile menstruale pot avea lungimi foarte diferite unele fata de altele astfel ca dupa un ciclu de doar 21 de zile poate urma unul lung de 35 de zile sau unul foarte lung cu o durata imposibil de prevazut. Insa tie ti-au aparut semnele premenstruale de cateva zile ceea ce indica indubitabil ca momentul pornirii menstruatiei se poate produce in orice moment in zilele urmatoare. Deoarece mereu ati intretinut sex protejat, teoretic se poate exclude fara teama de a gresi, orice posibilitate de sarcina. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

In primul rand nu este normal sa ai menstruatie intr-un interval atat de scurt. Pierzi sange aiurea si te afecteaza mai tarziu. Devii anemica si ai ameteli.
Mergi la un ginecolog!
Inaintea menstruatiei e normal sa te doara sanii, asa mi se intampla si mie si stiu cum e.
Daca zici ca nu s-a spart prezervativul eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji.
Inca o data iti spun: Mergi la ginecolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la un doctor ginecolog,