| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu niste raspunsuri va rog: mi-a venit menstruatia pe 2 ianuarie si apoi pe 23 ianuarie luna trecuta,iar luna asta am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu protejat mereu facem protejat, totul a decurs bine dar cand si-a dat drumul el a iesit cu cateva secunde inainte pentru ca a simtit ca ii vine.Am verificat prezervativul si nu avea nimic era intact dar ce m-a speriat pe mine e ca atunci cand a iesit mi-a curs ceva din vagin pana pe picior nu stiu ce era dar el m-a asigurat ca nu e sperma si nu avea cum pentru ca prezervativul nu era spart.Acum luna asta sunt deja 28 de zile de cand am avut ultima menstruatie si ar trebui sa imi vina dar nu am deloc simptome de menstruatie.Sunt oare insarcinata? Va multumesc! O zi placuta tuturor.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ultimele 2 menstruatii s-au produs dupa o perioada foarte scurta intre ele, la limita normalitatii de 21 de zile, reprezentand cel mai scurt ciclu menstrual considerat ca fiind normal d.p.d.v. medical. Din acest motiv se poate considera ca tu ai un ciclu menstrual neregulat si in acest caz nu se poate stabili/calcula momentul exact al urmatoarei menstruatii deci nici lungimea respectivului ciclu. Un ciclu considerat normal este cel de 28-29 de zile insa in cazul ciclurilor NEREGULATE lungimea poate varia foarte mult intre 2-3 cicluri consecutive in limite foarte largi de la cel minim de 21 de zile, la unul lung de 35 de zile, sau foarte lung cu un numar de zile imposibil de precizat. Deoarece ati intretinut mereu sex protejat, fara "accidente" sau intamplari neprevazute, se poate considera ca probabilitatea de a se forma o sarcina in astfel de conditii teoretic devine IMPOSIBILA. Acea secretie cu aspect mucilaginos, asemanator spermei, de care ai amintit, care s-a scurs pana pe piciorul tau, reprezinta secretia ta vaginala care este produsa de glandele existente in mucoasa care acopera peretii vaginului si sunt secretate cu scopul de a lubrefia canalul vaginal in momentrul si pe tot parcursul sexului, adica ajuta la o penetrare usoara/placuta a vaginului. In concluzie se poate afirma fara teama de a gresi ca probabilitatea unei sarcini se poate exclude si urmeaza ca intr-un viitor deocamdata imposibil de apreciat se va produce si menstruatia mult asteptata. Multa sanatate.

6 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

S-ai putea sa ai intarzieri de ciclu. Ceea ce ai simtit s-ar putea sa fie lichid vaginal. Apropo, ai avut menstruatie, dupa ultimul contact sexual?

| anonim_4396 explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Pai am avut in 2 ianuarie si 23 ianuarie menstruatia iar contactul cu problema a avut loc in februarie si nu am avut deloc menstruatie in februarie...asta astept sa vina dar nu am simptome premenstruale. Oare am ramas insarcinata?

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ar trebui sa te ingrijorezi doar pentru nu ai avut deja menstruatie, pentru cu poate sa intarzie, dar daca chiar vrei sa scapi de griji, cumpara un test de sarcina, e in jur de 12-20 lei si te va scapa de griji.
Dar repet, lichidul ce l-ai simtit e aproape sigur ca a provenit de la tine, pentru ca si vaginul secreta unele lichide in timpul actului sexual. Multa bafta si multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca nu esti insarcinata daca ati facut sex protejat. Acele scurgeri de care vorbesti sunt scurgerile vaginale pe care le are orice femeie in urma unui act sexual.

| anonim_4396 explică (pentru Emilian65):

Da dar atunci de ce menstruatia intarzie sa apara? De 3 zile au inceput sanii sa ma doara usor nu ca de obicei cand ma dureau foarte rau inainte de fiecare menstruatie si nici acum nu mi-a venit menstruatia au trecut 31 de zile de la menstruatia trecuta din 23 ianuarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da dar atunci de ce menstruatia intarzie sa apara? De 3 zile au inceput sanii sa ma doara usor nu ca de obicei cand ma dureau foarte rau inainte de fiecare menstruatie