| vasilofdeny2 a întrebat:

sunt cam nedumerit deoarece nu stiu ce sa cred in legatura cu masturbarea excesiva. Dauneaza sau nu? va rog sa-mi raspunda cineva in domeniu

Răspuns Câştigător
| UTB a răspuns:

Nu dauneaza oh go on insa toate trebuie facute cu o masurawinking si nu duce la nici o problema psihica daca esti hotarat in viatawinking stii tu ce zic...+ ca faza cu cosurile nu e adevaratawinking inca multi doctori recomanda asa ceva insa intr o anumita masura pentru ca iti descarci energia sexuala, iar daca acea enrgie ramane te strici la inima de pofta si o sa ai altfel de comportament unul de disperat dupa sex asa ca stii ce ai de facut insa nu uita intr o anumita masura

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea este normala in adolescenta, dar fara excese si dependenta. Abuzul duce la diferite forme de impotenta la barbati, respectiv frigiditate la femei

| Liviu_2019 a răspuns:

Din domeniu? Nu stiu daca gasesti doctori aici.

Ce pot sa iti spun eu e ca masturbarea excesiva dauneaza destul de mult dat fiind faptul e foarte posibil sa suferi de ejaculare precoce in viitor si banuiesc ca iti dai seama ca va fi nasol pentru tine. E greu sa gasesti o fata care sa aiba rabdare cu tine, banuiesc ca esti constient de lucrul asta.
Totodata autosatisfacerea provoaca dependenta. Vei ajunge sa iti placa mai mult singur decat cu o fata ceea ce iar nu e bine.

Totodata masturbarea excesiva te face sa te izolezi de lume gasiind placere numai in asa ceva.

Cred ca sunt suficiente cele scrise de mine.

| laptelaperfuzii01 a răspuns:

Nu-i asculta pe incuiatii astia la cap ca au ramas ca pe vremea lu' Ceasca! Nu-ti dauneaza ma cu nimic da' ai grija ca daca termini in nici un minut inseamna ca suferi de ejaculare precoce. pace!

| Azµre a răspuns:

Da dăunează psihic, masturbare în exces duce la onanie/onanism.

| Different69 a răspuns:

Dauneazalaughing de la un timp o sa visezi numai p*z*alaughing

| TomiiiTza a răspuns:

Da, dauneaza. Deoarece distruge psihicul, tenul, pentru ca de la masturbare apar cosurile :O. NU STIATI! Ei bine gaseste altceva de facut decat... preferintele tale. Pace!

| Taiby a răspuns:

Daca o mai faci mult poti sa orbesti...

| Lussi a răspuns:

Nu dauneaza daca nu o faci de 100 de ori pe zi laughing
Peace! :*

| AlGhoti a răspuns:

Nu dauneaza. Daca te masturbezi iti creste penisul. Funda?