| NoName432 a întrebat:

sunt intr-o situatie destul de dificila la modul ca nu inteleg exact ce se petrece in viata mea.
Sa va povestesc, imi cunosc "cele mai bune prietene" de vreo 10 ani.Doar ca niciodata nu am simtit ca suntem prietene cu adevarat, pur si simplu nu era o relatie normala.Noi ieseam, faceam caterinca si cam atat..Cu una dintre ele (o voi numi Ana) am inceput sa ma cert anul trecut din tot felul de chestii stupide, simteam pur si simplu ca este invidioasa.De exemplu daca ma vedea la liceu imbracata mai dragut, ma analiza din cap pana in picioare, se uita in scarba si lucruri de acest gen.Mi s-a parut intotdeauna ca este invidioasa dar am crezut ca e super prostesc..mereu ma intrebam cum ar putea cineva sa fie invidios pe o prietena buna.
Cealalta fata( o sa o numesc Andreea) mi-a fost putin mai apropiata..la modul ca nu am simtit vreodata ca e invidioasa.In schimb are un mod foarte ciudat de a glumi, de multe ori vorbeste gura fara ea, are un comportament ostentativ, etc.Eu i-am spus de mai multe ori ca ma deranjeaza atitudinea ei in anumite situatii sau ca nu e ok modul in care se comporta iar ea mi-a spus ca sunt "nebuna si prea sensibila".In fine..ideea e ca datorita lor mi-am indepartat multi prieteni, mereu am crezut ca suntem prietene pe bune dar dupa cum am mai spus, nu vorbim asa cum ar trebui s-o faca niste prietene.Eu nu pot sa le spun lor ca sunt trista pentru o chestie marunta de exemplu pentru ca ma simt criticata.
Tipa asta, Ana, are un prieten de 1 an.El e roman stabilit in Italia, intre ei e o diferenta de 3 ani.Vara asta a venit cu 2 prieteni in Romania( Italieni) iar ei ne-au dat mesaje.Chiar imi place modul in care se comporta, e foarte inteligent si dragut.Problema e ca ceilalti doi prieteni ai lui ma cam enerveaza, ii spun mereu ca eu il tin sub papuc si ca il tratez rau desi nu-i deloc adevarat.Ei sunt de fapt genul care au impresia ca o fata ar trebui sa stea sub papuc iar asta reiese din gesturile lor.De exemplu iubitul Anei a povestit prin oras mai multe chestii pe care le-au facut ei doi iar lumea vorbeste..Sau o data le-a spud prietenilor ca Ana nu este la nivelul lui, ca el merita ceva mai bun.O inseala si chestii de genul. Iubitul Andreei le-a spus prietenilor lui ca Andreea i-a trimis poze pe snap in lenjerie intima.De multe ori ne certam pentru ceea ce spune unul pentru ca pana ajunge informatia la noi e schimbata in zeci de feluri. Ceea ce ma deranjeaza e ca eu nu pot sa le zic lor ceea ce iubitii lor fac pentru ca nu e etic, in cazul asta ei s-ar certa pentru doua zile iar dupa ar fi tot vina mea si a prietenului meu.In fine..ideea e ca eu incep sa tin la baiatul asta si nu stiu ce sa cred.Eu si el am ajuns la un consens, am spus ca cel mai bine ar fi sa ne retragem din chestia asta si sa nu mai spunem/ascultam nimic. Faza e ca eu de exemplu aflu ce iubitii prietenelor spun despre ele, asa cum cred ca si ele afla daca el ar spune ceva despre mine doar ca noi nu vorbim intre noi.Relatia dintre noi nu poate fi stabilizata deoarece noi tinem mai mult la iubitii nostri decat la prietenia asta.Voi ce parere aveti despre tot? Despre relatia mea de prietenie, sau despre relatia mea la distanta? E posibil ca atitudinea lui, in antiteza cu cea a prietenilor lui sa fie doar o masca? Ma gandesc ca cine se aseamana se aduna.Mi se pare dubios sa imi expun situatia pe net dar sper sa aud cat mai multe pareri laughing Multumesc frumos!

1 răspuns:
| Cosmiinna a răspuns:

Draga mea, prieteni nu exista. Crede'ma, chiar tu ai spus ca ele niciodata nu ti-au fost aproape si nici nu te-ai simțit safe sa le povestesti despre cum te simti tu uneori. Un prieten adevarat nu te judeca, nu sta cu tine doar pentru propriile interese. Pe tine nu ar trebui sa te intereseze de relatia lor, mai bine iti vezi de treaba ta cu baiatul asta. Tu nu esti acolo pe post de bibelou sau pe post de buna samariteana, fiecare sa isi rezolve problemele. Eu zic sa le lasi in pace si vorbiti strict lucruri intre amice, nu te baga in rahaturi. Il ai pe el acum iti e suficient chiar daca e la distanta, nu ai nevoie de asemenea specimene pe langa tine pentru ca doar iti fac rau. Plus ca nu cred ca el ar purta o masca adica daca ar fi genul ala de baiat nu i-ar fi greu sa se comporte ca si amicii lui care nu sunt usa de biserica. Aveti grija de voi si de relația voastra si nu lasati pe nimeni sa intervina!