| Kazzi a întrebat:

Bună ziua.

Sunt nou pe această comunitate. Deci nu ştiu cum sunt formalităţile aici, şi să fiu sincer, în momentul de faţă puţin îmi pasă. Voi încerca să vă explic cum pot eu mai bine.

Am 17 ani, sunt în clasa a 10-a. De câteva luni sunt atras de o fată. Ea este în clasa a 9-a. Nu pot spune că sunt îndrăgostit de ea, având în vedere faptul că n-am purtat o conversaţie mai lungă de 60 de secunde.
Ne vedem zilnic la nişte cursuri de AEL, dar nu pot vorbi cu ea, pur şi simplu.
Problema mea nu este timiditatea. Cu lipsă de modestie spun că nu am fost niciodată cel mai timid tip. Sunt destul de îndrăzneţ doar că sunt complexat...
Unii oameni sunt complexaţi de faptul că au un nas mare, sau că pur şi simplu sunt urâţi. La mine problema stă altfel.
Bunica mea este de etnie rromă căsătorită cu un român. Părinţii mei sunt amândoi români, doar că mama mea a moştenit culoarea pielii mai închisă de la bunica. Iar eu la rândul meu am tenul mai închis la culoare deoarece semăn cu mama.
Deşi de mic eram etichetat ca fiind "ţigan" de multă lume, nu mi-a păsat. Eu ştiam ce pot şi ce sunt, deci nu prea m-am simţit inferior sau rău în nici un fel. Din cauza bronzului meu oamenii consideră că sunt ţigan chiar dacă nu mă cunosc. Cum spuneam, n-am fost niciodată cu adevărat afectat de aceste stereotipuri. Dar acum e diferit, vreau să îmi fac curaj să îi vorbesc tipei dar îmi e frică că mă va respinge, sau mă va ignora considerând şi ea la rândul ei că sunt ţigan... Nu sunt urât (sounds so selfish but it is true) dar totuşi mă tem să intru în vorbă cu ea. Poate deja m-a catalogat ca fiind ţigan, şi dacă mai e şi rasistă e şi mai şi. Poate pe lângă faptul că mă va respinge îmi va mai da şi două palme.
Cum pot să fac să trec peste starea asta şi să îi vorbesc?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Cum poti sa treci peste starea asta si sa-i vorbesti?
Raspunzandu-ti singur la intrebarea ce preferi dintre cele doua variante existente: ori un refuz,in cel mai rau caz,ori sa te intrebi o viata "cum ar fi fost,daca...".
Stii,depinde numai de tine. Poti trai viata ta proprie,cu bucurii si tristeti,cu reusite si esecuri sau poti sta pe margine,privind vietile celorlalti si alimentandu-te din ele, pus cu botul pe labe de un complex impus.
Complexele din noi singuri le formam si singuri le alimentam, parca intentionat am vrea sa ne facem rau.
Uita-le, efectiv arunca-le, ajunge sa stii ce si cine esti si nu da doi bani pe parerea lumii.Pentru ca nu lumea va trai viata ta,ci tu! In plus,orice ai face,pe placul lumii nu poti fi niciodata,sa stii.
Sa indraznesti sa faci orice si sa cauti sa traiesti fara sa ai candva regrete.
Inteleg problema ta,imi vine s-o pun in ghilimele,sincer! Si asta pentru ca daca ai merge in tarile astea mai insorite,in Grecia sau Italia de exemplu,ai vedea milioane de bruneti care sunt iubiti si adulati fara sa-si puna nimeni problema ca ar putea fi altceva decat ceea ce sunt.
Inteleg ca in societatea romaneasca asemenea lucruri condamna din start,dar iti repet, lasa lumea sa vorbeasca, tu esti dator sa incerci.
Da, esti dator fata de tine, fata de linistea si echilibrul tau interior.
Sa spunem ca fata te respinge.In regula,te respinge,dar macar stii ca ai incercat.
Dar, te-ar putea si accepta, sa stii, si daca nu incerci n-o vei afla niciodata.
Pe urma, mai e ceva.Complexul tau e tare searbad, de fapt.Pentru ca acum nu indraznesti sa-i vorbesti fetei pe considerente rasiste, da? Maine o sa-ti placa o alta si o alta, ce-ai sa faci? O sa te ascunzi mereu dupa scuza asta patetica?
Nu te cert, iti explic.
Si sper ca te-am lamurit!
Curaj.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Crede în tine și invit-o la un suc.
Succes!
Pa, pa.

| Miauti a răspuns:

Daca nu vb acum cu ea, n=o sa mai fie disponibila

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este cel mai urat mod de a cataloga un om doar dupa culoare /haine/si masini.
Cel mai important este sa iti acorzi tu incredere/sa ai incredere in ceea ce esti ca om/indiferent de culoare, tot sange circula pe instalatia fiecatuia, asa ca, invinge-ti aceasta teama si invita fata la un suc/plimbare si fa conversatie cu ea.
Incearca sa ii castigi increderea si dovedeste-i inainte de toate ca esti OM!
Daca tu nu ai incredere in tine, nimeni nu iti va acorda atentie si incredere
O seara bunahappy

| mihai69 a răspuns:

Până nu încerci, n-ai de un' să știi. Dar ar fi bine ca mai înainte să îi dai cumva ocazia să te cunoască, măcar un pic. Cum? nu știu. Fii atent cu ea, deschide-i ușa când intră în clasă, dă=i o floricică la plecarea spre casă, nu știu - aici ar trebui să vii tu cu idei; tu o cunoști (cât de cât), la fel și situațiile.
Iar despre originile tale nu e cazul să îți faci vreun complex. Nu vei reuși să răzbați prin viață (nu doar în dragoste), dacă tu însuți nu ai încredere în tine. Chiar dacă ești 100% țigan, asta nu e o rușine! Faptul că lumea îi percepe judecând după o parte a etniei care îi face de rușine e la fel de injust cum e de pildă tratamentul pe care tocmai am văzut că l-au avut unele nații „civilizate" din Europa față de români, în general. Ar trebui atunci să ne fie rușine de naționalitatea noastră atunci când le vizităm țările? Ei bine, mie nu-mi e!
Fă bine și poartă-te și tu la fel; fii ROMÂN!

| neutrino a răspuns:

Niciodata nu vei afla adevarul daca nu vei incerca sa o curtezi. Succes!

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

Ai incredere in tine. Daca nu ai tu nici ceilalti nu vor avea. Eu am prietene carte prefera baietii mai inchisi la ten, li se par mai draguti. Fa-ti curaj si vorbeste-i. Arata-i ca tu nu esti ca cei care fac de rusine aceasta etnie. Nu toata lumea judeca pe cineva dupa aspect si daca ea face asta inseamna ca nu te merita. O fata care are ceva in cap prefera sa-si faca o parere cunoscand persoana. Bafta!

| Andrada0025 a răspuns:

Scrii foarte corect, stii engleza! Gata, m-ai impresionat! In fata mea esti OM!
Iar asa zisul "defect" cum ii zici tu, sa fie cel mai mare defect al tau! Ca in rest ai nota 10+!
Iar acum, nu te mai retine nimic sa-i vorbesti fetei! Daca ai incredere in tine si esti pozitiv iti vor reusi toate in viata!

| Shattered a răspuns:

Pai, pai, pai... Daca spui ca stii de ce esti in stare, de ce nu-i arati si ei? Cine te place, o face oricum ai fi! Ar trebui sa incerci, lasa complexele, toti le avem... Nu te lasa afectat de asta si fa-ti curaj. Daca nu te-a ajutat ce ti-am spus, asta sigur o va face: https://www.youtube.com/watch?v=ZYm50Sdf1Dc
Hih. Bafta. c;