| UNkF a întrebat:

Buna ziua! Tinand cont ca sunt useri cu o experienta de viata mai multa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi?

Eu 23 ani in curand termin postliceala de asistent medicali generalist, ea 26-27 ani nu stiu exact medic rezident.
Facand stagiul de practica pe sectia respectiva acum vreo 6 luni sau mai mult am vazut-o pentru prima data ea, isi incepuse rezidentiatul, am luat-o sa zic asa in "vizor" dar ca tot omul gandind rational zic nu prea merge. Ea fiind medic eu elev, mediile sociale din care provenim nu prea se pupa... eu fiind un baiat normal de la tara, dintr-o familie modesta, ea de la oras, cred acum din ce am inteles indirect de la ea are si apartament/garsoniera ceva de genu (deci e si o diferenta materiala de $$). Asta e, daca nu e ce trebuie, ce sa faci...
Acum prin luna mai, sectia fiind mai mare a ajuns sa fie randul ei in camera unde ma duceam eu la practica, eu o vedeam doar cand treceam pe hol, nu aveam nicio treaba cu ea la momentul respectiv.
Eu de regula ma duceam la practica pe tura ei sa zic asa pentru ca ma cunosteam cu asistentele de mai demult si mi se pareau foarte ok, ma lasau sa invat foarte mult.
A venit in partea unde faceam practica, ea foarte ok ca persoana, faceam treaba acolo, ajutam la ingrijirea pacientilor, chestii ce se fac in spital, dintr-una in alta mai ne-am dat la vorba, eu de regula stau mai mult in picioare, sunt tanar n-am nimic, ea imi facea semn zambind sa iau loc langa ea. Cu toate ca in incapere mai erau 1-2 scaune libere, mai cate o gluma din partea ei (eu sunt un tip mai timid si mai ales cu persoanele ce nu le cunosc nu prea fac glume, acasa cu prieteni caterinca), ea cand era in alta camera si ne vedeam mereu zicea "hei", "buna", "ce faci", "cum esti" chestii sa ma bage in seama, iar incet, incet, a inceput sa imi placa de ea, la fel creierul gandind rational mi-a zis stai cuminte ca nu e bine, nu se intampla nimic, nu e de tine..., dar intre timp in schema a intrat si inima care la ea nu prea conteaza unele detalii.
Ori am interpretat eu "semnalele" ei gresit si am ajuns in situatia asta ori ea nu le-a facut intentionat, se purta ok si cu alti elevi dar parca cu mine sa zic era putin diferit.Am fost pe diverse ture in care si acolo erau domnisoare dr tinere, frumoase, vorbeam doar stric profesional ce aveam de facut, nu imi zicea sa am grija cum conduc ca eu mai ma duceam si noaptea, pur si simplu nu aveam treaba cu ele. Mai aveam si colege de varsta mea in clasa sa zic asa ne mai "tachinam" sau faceam tot felul de glume(de liceu) dar na erau colegele mele, ma cunosteam de 3 ani cu ele de ex:nu vorbesti 5 minute cu ea si gata m-a lovit cupidon totusi sunt adult laughing), doar ca, comportamentul ei putin ciudat m-a facut sa imi placa de ea.
Acum 2 saptamani cam asa eram la practica, era ora cand se schimbau asistentii, ea imi zice poti sa pleci si tu ca ai stat destul, aveam vreo 10h cred petrecute la spital, i-am raspuns ca o sa mai stau 1-2h ca ma cunosteam si cu cei care intra de noapte la care ea imi raspunde "lasa ca stiu eu de ce stai/vin la pracatica" ceva de genu, era si putin nervoasa seara aglomeratie, pe zi stres se aduna si am lasat-o in pace, am incheiat "discutia". Sunt constient ca si-a dat seama ca imi place de ea, recent cand ne-am intalnit m-a evitat putin sa zic asa si am vorbit cand era de facut treaba, a fost mai rece intr-un cuvant.

Imi place de ea, de ce nu stiu un raspuns concret, pur si simplu cum e ca persoana, e frumoasa, imi place ca nu se machiaza, nu isi pune unghii, prin ochii mei e perfecta, e un paradox ce simt pentru ea nu prea am cuvinte cum sa exprim.

Imi cunosc defectele, limitele, stiu ca nu sunt cel mai frumos, cel mai destept, cu bune si cu rele cum sunt cred ca intr-o relatie, as da totul sa fie bine dar se pare ca nu am noroc.
Problema ar fi ca ma agitat rau psihic pe partea emotionala, eu stiam ca sunt destul stabil, dar am ajuns sa mi se umple ochii cu lacrimi cand ma gandesc la ea, eu de fel nu plang deloc si nu mai zic ca am si visat-o, deci pe partea emotionala m-a pus in genunchi.
Stiu ca 99, 99% nu se va intampla nimic intre noi, dar nu stiu de ce m-a agitat atat.

Ce sfaturi imi dati, sa ii zic pana la urma ce simt pentru ea si sa imi confirm ceea ce stiu deja?

Si cum sa fac sa nu mai ma simt asa nasol? De maine incep examenele si totusi nu sunt deplin concentrat, parca scriind aceste randuri mi-am mai revenit putin.

Ce am descris mai sus sunt trairile mele percepute de mine pe parcursul a 3 luni, in realitate timpul a trecut repede, nefiind afectat calitatea actului medical, dar va rog sa ma intelegeti si pe mine sunt om pana la urma.

Multumesc si imi cer scuze de greseli!

++intre timp am aflat ca voia si alt rezident sa vorbeasca cu ea deci 0 sanse...

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Condiția unică pentru a putea ajunge undeva, este să faci primul pas.

| dullcat a răspuns:

Buna.E cam dificil de spus, mai ales ca exista aceasta diferenta de varsta, educatie si statut financiar.Ca sa nu ramai cu regrete, zic totusi sa i te confesezi in legatura cu sentimentele tale.In acest fel isi va da si ea seama ca poate s-a purtat mult prea prietenos si a dat de inteles gresit, iar pe viitor va sti cum sa procedeze.Sansele sa te refuze sunt extrem de mari, dar macar iti descarci putin din tensiunea si extazul acumulat.Cu timpul te vei vindeca usor si usor, ai incredere ca vei gasi pe altcineva.Eu am prietene care au terminat medicina si, imi pare rau sa iti spun, dar au iubiti tot colegi de facultate.

| UNkF explică (pentru dullcat):

Da stiu, aveti perfecta dreptate, dar nu stiu ce m-a apucat de ce m-a dat asa peste cap, oricum si negru e o culoare frumoasa laughing))

| relian a răspuns:

Doar ai vorbit cu ea si deja esti in genunchi laughing ma ne lesi cu chestiile astea de adolescenti laughing
Din ce povestesti, se pare ca nu ai avut o femeie in viata ta, nu te-ai sarutata, nu altceva.
Ca idee stii unde esti? Undeva pe la 15 ani, de abia, daca oi fi si pe acolo.
Mai faci si la asistenti medicali laughing Tia spus femeia clar, stie de ce vii tu in turele alea si de ce stai pe acolo, ce voiai sa te dea afara laughing

Lasa femeia in pace, vezi-ti de altele care vor ceva cu tine.Asta deja ti-a dat de inteles ca nu-i disponibila.

Tot ce ai povestit tu, e doara in capul tau, doar ti s-a parut ca se poarta ea cu tine m, ai altfel decat se poarta cu restul colegilor tai.

Gata ai vazut una, deja esti indragostit laughing Se intampla si chestii de genul asta sa te indragostesti, dar trebuie sa fie la fel din partea mabilor, in cazul tau doar tu iti imaginezi chestii trestii laughing

Nu te place, nu e curioasa sa aiba relatie cu tine, asta e tot, nici nu e nevoie sa ai experienta de viata, de care o mai fi, atunci cand tipa iti spune pe un ton mai stiu eu cum si suparata ca stie de ce stai pe acolo.

| anonim3248 a răspuns:

Uit-o pe aia și caută alta de vârsta ta.

| KingOoO a răspuns:

Am patit la fel ca tine.
Acum 2 ani m-a invitat o fata superba, avea toate calitatile, era asistenta, cred ca avea o situatie materiala foarte buna.
A trebuit sa o refuz politicos pentru ca eu eram sarac lipit atunci. Nu aveam bani de paine, ca nu aveam un loc de munca atunci.
Acum am bani, dar nu mai dau de fata. Era din Oradea si parca a intratnin pamant.

Deaia te sfatuiesc sa incerci cu un trandafir si atat.