| Nemensis a întrebat:

Buna ziua TPU! am si eu o problema si as fi foarte incantata ca sa imi raspundeti chiar nu stiu ce sa fac... problema este in felul urmator : am o intarziere a ciclului si spun eu nemotivata, respectiv ultima oara eu am facut`o pe 18 martie, in martie ciclul imi venise dupa ultimul act sexual, iar in aprilie a lipsit cu desavarsire. inca mai astept desi suntem in luna mai. Mie niciodata nu imi vine regulat dar sunt un pic speriata. Ca sa imi mai linistesc gandurile mi-am facut vineri ( 4 mai ) un test de sarcina am zis sa il iau pe cel mai sigur SURE CHECK si m-am gandit ca o sa imi arate sigur atata timp cat ultimul contact sexual a fost acum o luna si ceva. mi-a iesit negativ, ar trebui sa imi mai fac griji? adica atata tiimp cat pe 24 marttie asa mi-a venit stopul nu am mai facut-o nu cred ca sunt gravida...sa fie oare din cauza stresului? mentionez ca am simptome gen ma dor sanii spatele putin dar tot intarzie sa apara angry

Răspuns Câştigător
| Sonjaaa a răspuns:

Esti prea stresata. daca te dor sanii si spatele are trebui sa-ti vina ca insarcinata sigur nu esti.

| Nemensis explică (pentru Sonjaaa):

Astazi mi-a venit :X multumesc tuturor pentru sfaturi :X

3 răspunsuri:
| Madyupsik a răspuns:

Si eu cred ca nu esti gravida. Pur si simplu poate fi chiar si din cauza stresului. sau din cauza alimentatiei neechilibrate. Si tie nu iti vine regulat niciodata de asta trebuie sa te adresezi la un medic pentru ca sa vezi din ce cauza nu iti vine menstruatia la timp. Bafta

| SentimentalConsil a răspuns:

Schimbarile radicale ale programului sau stilului de viata, de exemplu mutarea intr-o tara cu diferenta mare de fus orar, iarasi programul de noapte de asemenea poate perturba ciclul menstrual
Stresul extrem de puternic, fiindca acesta perturba echilibrul hormonal al femeii si implicit echilibrul hormonilor sexuali unde nu zici ca si din cauza unor medicamente poti avea probleme dar cel mai bine e sa mergi la un consult de specialitate ca cine stie ce-ti mia zic altii si te pune pe ganduri.
Sanatate kiss