| Sorinake21 a întrebat:

Buna ziua TPU, as vrea sa va intreb daca la varsta de 16 ani am inceput sa ma masturbez cam odata la doua zile si cu toate ma duc la sala de forta, daca cumva as avea riscul ca sa scad in masa adica ceva de genul ma duc la sala vin acasa ma masturbez si pierd cam 80% din tot ce am facut sau aproape 100%? Exista riscul asta?

Răspuns Câştigător
| AkexD a răspuns:

Despre testosteron, sursa wikipedia:
În perioada adolescenței la băieți începe secreția testosteronului. Apar numeroase caracteristici masculine: Aparitia pilozității pe față; maturizarea organelor sexuale; creșterea masei musculare; apariția pilozității în alte părți ale corpului; îngroșarea vocii, precum și alte caractere.
Steroizii, sunt de fapt. testosteron sintetic.
Testosteronul, e de altfel și principalul combustibil al performanțelor sexuale masculine.

11 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Mai oameni buni cantitatea de minerale, vitamine si mai stiu eu ce se elimina impreuna cu sperma e prea mica pentru ca organismul sa simta pierderea. Singurul lucru pe care il poti pati e sa te simti si mai obosit daca te masturbezi dupa sala, in rest nu patesti nimic!

| AkexD a răspuns (pentru Oana92):

Oh.

| Oana92 a răspuns (pentru AkexD):

Hm?

| Oana92 a răspuns (pentru AkexD):

In primul rand las-o balta cu wikipedia, daca voi va luati informatiile de aici e trist. Pe un site gen wikipedia poate sa scrie despre fizica cuantica si reincarnare si bunica-mea de 85 de ani cu 7 clase terminate.

Apoi eu nu inteleg ce legatura are ce am scris eu cu testosteronul. Si nici ce legatura exista intre mersul la sala si mastrubare. Poate ma lamuresti...
Testosteronul e hormonul care ii face pe barbati...barbati, e responsabil intr-adevar cu pilozitatea, vocea groasa si comformatia barbatului. Nivelul de testosteron e mai mare la barbatii care fac sport. Dar asta nu inseamna ca daca mergi la sala iti cresti nivelul de testosteron si daca te masturbezi dupa se pierde ce ai facut. Totul se regleaza si functioneaza normal. Testosteronul e hormon, nu functioneaza asemeni caloriilor(mananci ceva, apoi faci spor si ai cam anulat ce ai mancat).

| AkexD a răspuns (pentru Oana92):

Draga mea,nu urmăresc să port o discuție în contradictoriu cu tine.
Majoritate informațiilor de pe site-uri respectabile,precum wiki,sunt certificate si elocvente,plus că,acestea provin mai mult din traduceri, și nu că s-a găsit nu știu ce bunică să abereze despre maladii, mutații și nondisjuncții cromozomiale.
Primordial, ar trebui să studiezi amănuțit problema, apoi să dai un răspuns..care să fie într-adevăr mulțumitor.
Nu un răspuns pe care tu l-ai crede corect,sau cu care ai vrea să te autentifici.
Cred că am fost destul de limpede,în explicația pe care o poți găsi mai sus.
Testosteronul este "responsabil" în creșterea masei musculare. O dată ce el îl eliberează masturbându-se,fiind hormonul plăcerii și totodata "combustibilul" performanțelor sexuale masculine,e logic că nu o să beneficieze de aceeași creștere musculară, sau de același avânt pentru efortul fizic.
Cercetează, apoi vino să te lămurești pe tine însăți, printr-un răspuns succint, asemeni unei recenzii.
Succese!

| Oana92 a răspuns (pentru AkexD):

:laughingMdah. bine, cum zici tu. Lasa-ma pe mine in nestiinta mea si fa cum crezi.

rolling on the floor

| AkexD a răspuns (pentru Oana92):

Despre testosteron, sursa wikipedia:
În perioada adolescenței la băieți începe secreția testosteronului. Apar numeroase caracteristici masculine: Aparitia pilozității pe față; maturizarea organelor sexuale; creșterea masei musculare; apariția pilozității în alte părți ale corpului; îngroșarea vocii, precum și alte caractere.
Steroizii, sunt de fapt. testosteron sintetic.
Testosteronul, e de altfel și principalul combustibil al performanțelor sexuale masculine.

| AgathaRo a răspuns:

Ce treaba are masturbarea cu sala?

| AkexD a răspuns (pentru AgathaRo):

Hormonul testosteron.
Ăsta e principala legatură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu te mai masturba, o sa-ti scada performantele in pat laughing
Nu fa un obicei din asta, gaseste-ti alte preocupari.
Te pup!

| AngelaMatache892 a răspuns:

DA! este foarte grav. Masturbarea intensiva duce nu numai la scaderea masei corporale, dar si la micsorarea penisului si accidente vasculare. Iti inteleg nevoile, dar trebuie sa fi precaut

| maller a răspuns:

Ba faci incheietura