| aanaaaaxqq a întrebat:

Buna ziua TPU. Dimineata la ora 9 ieri am avut un contact sexual neprotejat si n-a scos-o la timp si am avut putina sperma la intrarea in vagin, m-am spalat si urinat repede iar in cateva ore o sa iau pastila de a doua zi. Si cred ca eram si in perioada ovulatiei. Mai exista risc de sarcina daca iau pastila? Va rog fara comentarii rautacioase

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca exista risc de sarcina, ca pastila aia are o eficacitate de 94-95% si in unele cazuri, corpul femeii respinge pastila, deci este f posibil sa nu functioenze pentru tine.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca este risc mare de sarcina. Pana iei tu pastila, spermatozoidul poate fi implantat si sa apara sarcina nedorita.

| Floridori a răspuns:

Pastila de a doua zi are eficacitate doar daca este luata inainte de eliberarea ovulului.Asta deoarece pastila are rolul de a intarzia ovulatia pentru ca spermatozoizii ajunsi in vagin sa nu mai fie viabili in momentul eliberarii ovocitului.
Daca este luata chiar si un minut dupa eliberarea ovulului, spermatozoidul il poate fecunda, deci chiar si cu pastila, daca esti in perioada fertila, in jurul zilei ovulatiei, exista risc de sarcina.