| Marbella188 a întrebat:

Daca prietenul meu nu s-a mai terminat de o zi sau circa 10 ore si seara a urinat, s-a spălat, iar apoi am avut un contact sexual neprotejat(eu fiind in perioada fertila) dar el a iesit la final din mine si dupa 2 minute cam asa ce a iesit s-a terminat afara, are rost sa iau astazi pastila de a doua zi? Exista vreun risc, la acel lichid? Daca a fost doar un numar si inainte a urinat, s-a spalat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul si mai ales in situatia descrisa, este exclusa chiar si cea mai mica posibilitate de a se putea forma o sarcina fiindca a fost intretinut asa cum ai specificat : doar un numar si inainte a urinat, s-a spalat'' si de asemenea : ''el a iesit la final din mine si dupa 2 minute cam asa dupa ce a iesit s-a terminat afara''.
Folosirea pastile contraceptive (de a 2-a zi) ar reprezenta o crasa iresponsabilitate din partea ta.
Lichidul preejaculator in aceste conditii NU poate sa contina nici macar 1 spermatozoid in continutul sau. Te sfatuiesc sa citesti urmatorul raspuns : https://www.tpu.ro/......asupra-si/
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu este cazul sa iei pastila de a doua zi. Nu poti sa ramai gravida.

| ItIsAlright a răspuns:

Daca a si urinat si s-a si spalat, e ok. Dar nici nu era nevoie. Nu trebuie sa iei pastila, mai ales ca e periculos si se ia numai in situatii concrete in care efectiv si-a dat drumul in tine.

Lichidul ala vine din alta parte, nu de unde vine sperma, si are rolul de a lubrifia. Poate contine putini spermatozoizi in cazul in care el si-a mai dat drumul cu ceva timp inainte si din intamplare au ajuns cativa si pe acolo, iar el nu a urinat. Dar el oricum nici nu a mai ejaculat de cateva ore si a mai si urinat si spalat, deci nu are nimic.

Era mai grav daca o faceati si el se ducea sa ejaculeze, sa urineze si sa se spele, si apoi o faceati iar neprotejat. Datile viitoare faceti protejat pentru a nu mai exista frici si probleme. O sa fii mai relaxata.