| Miruuu123 a întrebat:

Daca am avut un contact sexual neprotejat si el a ejaculat in mine deoarece nu a urinat si sperma a intrat in vagin, si nu mai stiu daca eram in ziua de dinaintea ovulatiei sau in ziua ovulatiei si a 2 a zis am luat pastila ellone, si sunt in a 5 a zis de cand a trecut cand am luat pastila si n am vomitat deloc de la ea si n am avut nicio reactie adversa de la ea, inseamna ca a functionat pastila si nu voi fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Efectele adverse care pot fi provocate/sa apara dupa ce a fost folosita pastila avortiva ellaOne, se manifesta doar in destul de putine/rare cazuri si situatii :
1.) -- Reactii adverse frecvente (acestea pot afecta pana la 1 din 10 persoane)
- greata, durere sau disconfort abdominal (de stomac), varsaturi,
- dureri de cap, ameteli, modificari ale dispozitiei
- dureri musculare, durere de spate, oboseala.
2.) -- Reactii adverse mai putin frecvente (care pot afecta pana la 1 din 100 persoane)
- diaree, senzatie de arsura in capul pieptului, flatulenta, uscaciune a gurii
- sangerari vaginale neobisnuite sau neregulate, menstruatie abundenta/prelungita, sindrom premenstrual, iritatie sau secretii vaginale, apetit sexual scazut sau crescut
- bufeuri, modificari ale poftei de mancare, tulburari emotionale, - anxietate, agitatie, tulburari ale somnului, somnolenta, migrena, tulburari de vedere
- gripa, febra, frisoane, indispozitie generala.
- acnee, leziuni pe piele, mancarime, etc. etc.
De regula dupa trecerea a doar 5 zile, practic nu se manifesta efecte secundare decat in cazuri foarte rare, asa cum s-a precizat
Este absolut imposibil ca cineva sa poata sa stabileasca in mod cert daca pastila ellaOne a fost eficienta sau nu. Acest aspect se va putea stabili concret, precis si sigur numai/doar daca va porni menstruatia si dupa ce se va termina sa fie efectuat un test de sarcina. Pana atunci poti doar sa speri ca pastila avortiva ellaOne si-a facut efectul si astfel a fost impiedicata formarea si implantarea ovulului fecundat in uter. Multa sanatate!

| Miruuu123 explică (pentru corbulalbrosu):

Eu am reactiile adverse:modificari ale poftei de mancare, secretii vaginale, uscaciune a gurii, tulburari de vedere si cam atat

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Va trebui să aștepți să îți vină menstruația pentru a fi sigură.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Pot sa spun ca sunteti doi iresponsabili. Pastila de-a doua zi se ia cam de doua ori in viata,avand efecte secundare grave.
Inainte de sex,mai ales la cel neprotejat,trebuie sa va ganditi la unele lucruri,cum ar fi daca esti la ovulatie, daca a mai ejaculat inainte si nu a urinat si nu s-a spalat.
Dar ca sa-ti raspund la intrebare, nu, nu esti insarcinata, dar te vei confrunta cu dereglari menstruale in urnatoarele luni.

| Miruuu123 explică (pentru MademoiselleCosmina):

De unde stiti ca nu sunt insarcinata?