| teoooGT1993 a întrebat:

Buna ziua TPU!

TBC-ul care este sub tratament,se poate lua si la altcineva?
Adica este posibil pe cale orala? ( sex oral, sau normal? )

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

TBC-ul e o boală foarte periculoasă. Și da, se poate transmite, dar nu pe cale sexuală.
Trebuie să știi totuși că persoanele cu un sistem imunitar rezistent, vaccinate, nu se vor îmbolnăvi, sau nu foarte ușor.
Eu am avut TBC relativ recent și dintre toți cei apropiați mie, niciunul nu a fost îmbolnăvit. Bine, la mine s-a și descoperit repede (la un control de rutină) și l-am tratat imediat, dar oricum boala era instalată chiar dacă într-o formă doar incipientă.
Repet - nu neglija nici tu, nici cei apropiați controalele! un risc există întotdeauna! Și netratată la timp, e o boală foarte perfidă.

| teoooGT1993 explică (pentru mihai69):

Multumesc mult de tot! Uite, ca exista si oameni in care poti sa ceri un sfat sau un ajutor chiar daca nu iti sunt prieteni sau rude. Multumesc mult inca o data si sarbatori fericite!

| mihai69 a răspuns (pentru teoooGT1993):

Cu plăcere, asemenea!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pacientul cu TBC este contagios. El inceteaza sa mai fie contagios dupa a treia saptamana de tratament.
Contaminarea se face prin intermediul picaturilor de saliva care contin bacilul, propulsate atunci cand bolnavul vorbeste, stranuta sau tuseste.

| teoooGT1993 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru tot!

| CatalinVictor1985 a răspuns:

O poti lua si de la animale. Uite aici mai multe detalii unde poti afla raspunsuri.
http://www.csid.ro/......-13786534/