| creatza96 a întrebat:

Buna ziua TPU happy vreau sa ma ajuati si pe mine la cv happy
Deci fostul meu prieten la care noi am decis sa ramanem preteni dar cred ca inca mai tineam unul la altul...ma sunat si nu prea aveam chef sa vb pentru ca ma simteam cam rau, el a observat si mi-a zis ca sa.i dau mesaj cand o sa am chef.in aceeasi zi, seara, m.a sunat si i.am inchis, fiind ca imi faceam baie, si inapoi nu l.am mai sunat.pt ca el sta mai mereu in casa si nu are semnal absolut deloc. a doua zi i.am dat mesaj,, buna dimineata" si l.am sunat. ca de obicei nu avea semnal, dar a vz ca l.am sunat,si mai tarziu ma suna el,si.mi zice daca vreau sa.i zic ceva,si eu ii zic ca: nu. voiam sa vad ce faci. la care el imi zice : ok atunci papa. mi.a inchis si nu m.a mai sunat o saptaman intreaga, si eu nu stiu ce sa cred, poate s.a suparat din cauza ca i.am inchis sau ca nu am avut chef sa vb atunci,pentru ca inainte de asta,vorbeam foarte mult, frumos. deci nu m.a mai sunat o saptamana intreaga, si azi m.a sunat si m.a intrebat: ai uitat ca mai traiesc? eu i.am zis ca : Da. si am vorbit cu el foarte indiferenta. a deschis subiectul fostei relatie avute impreuna,a zis ca eu am fost de vina,ca eu stiu sa vrajesc baietii si sa imi bat joc,ca eu nu am iubit niciodata,ca nu am suferit niciodata. si eu am fost de vina in tot,a spus de toate,in care sa ma invinovateasca pe mine,eu fiind in continuare indiferenta,si raspunzandui la bascalie.El stiind ca eu inca mai tin la el, pentru ca ii spusesem asta, si el mie la fel. i.am zis printr-un mesaj ca voi lupta pentru el. si azi cand m.a sunat i.am zis ca:,, Daca nu mi.ai dat motive sa lupt pentru tine, am incetat, nu se merita". si el mi-a zis ca nu putea sa puna botul si a doua oara la vrajelile mele, pentru ca nu vrea sa mai sufere.si alte multe chestii. daca a vazut ca eu nu l.am mai sunat si cand m.a sunat dupa ce i.am vb cu indiferenta si i.am zis ca nu o sa mai lupt pentru el...voi ce credeti si.a dat seama ca am incetat,si ca nu il mai vreau, si oare asta o sa il faca sa lupte el pentru mine. orice parere conteaza. va rog frumos, dau Fundaa :X:X:X:X va pup

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Daca nu aveai chef de vorba din cauza ca te simteai rau, ii puteai spune "stii, ma simt cam rau, ce ar fi sa te sun eu mai tarziu cand ma simt mai bine?"Daca faceai asta, iti garantez ca nu se supara pe tine, pentru ca nu e nimic mai neplacut decat sa vrei sa vorbesti cu cineva iar acea persoana sa-ti dea raspunsuri la misto sau sa vorbeasca cu sictir. E foarte neplacut.
Daca nu are semnal in casa, asta nu inseamna ca nu trebuie sa-l suni sau macar sa-i dai un mesaj "scuze, faceam baie" ca nu avea de ce sa se supere, iar daca se supara din cauza asta, pai atunci e fraier si se supara degeaba. Raspunsul tau "nu" a fost deplasat aici, nu i-a picat deloc bine.
Scuza-ma, dar atitudinea ta de indiferenta fata de el, nu-si are rostul, deoarece baiatul acesta nu ti-a facut nimic rau si nici nu merita sa-ti bati joc de el, pur si simplu, a vrut sa vorbeasca cu tine in continuare. Pai da, inainte vorbea frumos cu tine, insa daca tu ii vorbesti urat, e o prostie sa ai pretentia ca el sa-ti vorbeasca frumos in continuare.
Da...ce sa zic, i-ai bagat-o pe aia cu "o sa lupti pentru el" si pe tine te doare fix in cot, cel putin asta e mesajul pe care tu i-l trasmiti lui.
Si-a dat seama ca nu mai esti deloc interesata de el si ca esti prea mult cu nasul pe sus, asta si-a dat seama.
Tu chair vorbesti serios?laughing Ai pretentia ca dupa ce iti bati joc de el, dupa ce ii vorbesti urat, el sa lupte in continuare pentru tine? Pai ca el sa faca asta, trebuie sa fie ori retardat, ori masochist.
Daca ai pretentia sa lupte pentru tine, pai atunci da-i motive, nu trebuie sa faci cine stie ce, doar sa-i vorbesti frumos, nimic mai mult.
Tu ai lupta pentru cineva daca acea persoana iti vorbeste in sictir? Eu zic ca nu, asa ca, daca tu nu faci asta, altii de ce sa faca lucrul acesta pentru tine? Scuza-ma, si tu esti doar o simpla fata, nu esti cu nimic mai speciala decat altele, cu totii suntem egali.
Eu zic sa deschizi ochii si sa privesti diferit situatia, sa nu mai ai pretentia sa fii tratata intr-un mod bun daca tu tratezi oamenii cu indiferenta si sictir.
Daca ai pretentia ca oamenii sa se poarte frumos cu tine, atunci poarta-te si tu frumos cu ei, daca nu, atunci asteapta-te la multa indiferenta din partea lui.
Cheia e la tine, tu decizi ce faci cu viata ta.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

El a concluzionat ca nu se merita sa lupte mai departe pentru a te cuceri. Va mai incerca si in alta parte si in functie de rezultatul obtinut, te va mai cauta sau nu.

| justsummer a răspuns:

De ce ai vrea sa ramai prietena cu el cand relatia voastra a fost atat de complicata si l-ai facut sa sufere probabil iti va arunca in fata probleme relatiei voastre de fiecare daca cand nu o sa fiti cei mai buni prieteni.