| Biapop1030 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati fara raspunsuri rele.am o problemă de 2 luni am inceput să iau anticonceptionale după prima folie mia venit ciclu în data de 4 decembrie în timp ce luam prima folie eu si prietenul meu neam protejat când făceam dragoste după aia am început a 2 folie si nu neam protejat Când făceam dragoste pentru ca asa mia zis domnul doctor că pot face liniștită si a ejaculat in mine. In timp ce luam a 2 folie nu am uitat nici o data si mereu la.oră fixă am luat pastilă. Problema e ca ciclul mia venit mai repede adică în 2 ianuarie si nu era ca deobicei adică nu aveam dureri ca deobicei si mia curs foarte foarte putin. Iar azi 5 ianuarie mi sa terminat. Nu stiu de ce dar mie frică

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul folosirii pastilelor anticonceptionale contraceptia este asigurata in poportie de peste 99, 2%. De asemenea se realizeaza reglarea ciclul menstrual la unul de 28 de zile si in acest caz si menstruatia se va produce de regula tot la intervale de cate 28 de zile, adica aproape mereu cam in aceeasi zi. Cantitatea de menstra se reduce si intotdeauna va fi mult mai slaba cantitativ decat cea de dinainte de folosirea AC. se va diminua ciclu de ciclu pana chiar la disparitia menstrei in unele cazuri, situatie in care se renunta la folosirea AC-lor pe o anumita perioada. In cazul descris de tine menstruatia a venit chiar la timp (intre 4 dec.si 2 ian. sunt exact 28-29 de zile) si de asemenea timpul mai scurt de menstruatie precum si cantitatea mai mica de menstra este absolut normala in cazul folosirii AC. Luna viitoare s-ar putea ca sa scada si mai mult menstra eliminata si s-ar putea ca si numarul de zile de manifestare a sangerarii. Poti fi absolut sigura ca totul este in regula si sa nu-ti mai faci griji inutile. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Vernisian a răspuns:

Nu ai de ce. Rata de preventie pentru anticonceptionare este foarte mare, fie ele orale combinate sau monohormonale. M-ar ajuta sa stiu numele exact al pastilelor.

Cat despre menstruatia neregulata, este cauzata tocmai de aceste pastile. Fiind pe baza de hormoni, estrogen si progestin, deregleaza ciclul menstrual normal, insa dupa primele 2 luni de folosire ar trebui sa te reglezi. In cazul in care se mentine dereglarea, consulta un medic specialist.

| Biapop1030 explică:

Mulțumesc tare frumos.