| ravendem a întrebat:

vin la dmv cu o problema delicata
Am o relatie cu o fata de aproximativ 4 luni
Problema este urmatoarea ea tocmai a iesit dintr-o relatie de lunga durata cu bagaje in spate fiind acum in depresie!
A crezut ca a trecut peste. este o persoana bipolara are stari de veselie si apoi stari de depresie totala( nu se mai bucura de lucrurile mici si frumoase din viata ei, refuza sa mai comunice cu lumea). Sincer nu stiu cum as putea sa o mai ajut, I-am fost alaturi am incurajato dar este din ce in ce mai rau. am vrut sa ma despart de ea( ea stie ca este vina ei pentru toate chestile astea ) mi-a cerut sa ramanem impreuna pentru ca spera sa treaca de aceasta stare si dupa aia sa nu ii para rau ca ne-am despartit dar pot zice ca este din ce in ce mai rau! Imi raspunde foarte sec foarte scurt parca cumva isi bate joc! I-am spus aseara ca sa ramana cu depesia ei si sa ma lase in pace. cand o sa-si revina sa ma caute
oare am facut bine?
1. totusi nu trebuie sa fii aproape de persoana iubita cand trece prin astfel de momente trebuie comunicare - pe care ea o refuza
2. totusi astept reactia ei si sa vad daca ma contacteaza totusi mai sunat de 2 ori aseara nu am raspun si a spus ca nu mai insista! totusi daca chiar doresti sa ii fiu alaturi sa treaca prin chestia asta ma va suna... oarE?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Mergi cu ea la un psiholog. Nici tu nu știi și nu ești calificat s-o ajuți, nici ea singură nu va putea ieși din starea asta.
Doar un psiholog mai e o speranță de „vindecare" pentru ea.

| Freya1 a răspuns:

Ce nu a facut ea bine e ca ti-a cerut sa ramai cu ea iar ce ai facut tu rau e ca nu ai calculat sa vezi daca iti poti asuma aceasta relatie si situatie.
Nu trebuie sa ii reprosezi sau sa ii arunci in fata "eu am facut asta pentru tine tu ce faci?" ci sa te retragi sau sa iti asumi.E rau ca a apucat sa se ataseze oarecum de tine iar sa o lasi ii faci un rau in plus dar acum depinde de tine si cat duci.
Mergeti la psiholog.Propunei sa mearga la cateva sedinte si mergi cu ea sa vada ca o susti si o accepti si daca se trateaza si nu o consideri ciudata.

| LoveSleep a răspuns:

Ai făcut bine. Las-o în pace. În fond, tipa e în depresie din cauza unui tip, ceea ce e și foarte patetic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o.

| ravendem explică (pentru anonim_4396):

Nu-i vorba de lasat ii vorba de solutii pentru a trece peste chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu ești în stare să-i faci față, dămi-o mie.

Răspuns utilizator avertizat