| LOVEisLOVE a întrebat:

Bunaa! help me va rog sad! Ce-s cu gandurile astea? Uneorii simt ca nu mai am putere sa imi duc viata mai departee. ma simt din ce in ce mai slabita. iar lucrurile imi merg mereu pe dos ...Prietenii incep din ce in ce mai mult sa ma injunghie pe la spate. Plang mai mereu. Uneori imi vine chiar sa pun capat ...Chiar nu inteleg ce se intampla cu mine.help me. chiar nu vreau sa fac vreo prostie crying de care sa-mi para rau pe urma! :-

11 răspunsuri:
| Ayna a răspuns:

Stii, cind prietenii te tradeaza, zimbeste-le in fata.Asa o sa te poti razbunabig grin
Zimbeste vietii.Cu totii trecem citeodata prin clipe cind ne pare ca este mai bine si usor sa punem capat vietii. Dar asta este o prostie.Gindeste-te la parintii tai? Cum ar trece ei peste asa ceva? Muncesc pentru tine, ca tu sa iti permiti de toate.
Gindeste-te ca sunt o gramada de copii si oameni care sunt bolnavi care sufera mult, dar cu toate acestea ar da orice ca sa traiasca macar inca o zi, dar viata nu le asculta rugamintea.Sau copii la orfelinate, care nu au pentru cine trai decit pentru ei.Care in fiecare zi privesc in geam fara nici o speranta de viitor.Care nu au pentru cine primi nota buna la scoala pentru ai bucura.Nu au nimic.Si cu toate acestea ei pretuiesc viata pe care Dumnezeu le-a dat-o!
Dar tu dintr-o prostie sa te duci in pamint? Prostii!
Crezi ca daca o sa faci prostia de a-ti lua viata o sa plinga toti si o sa le para rau toata viata ca nu s-au purtat cu tine altfel? Nu! Nu va fi asa.Doar parintilor tai le vei strica viata si le vei spulbera toate zimbetele si lumina viitorului. Ii vei condamna la intuneric si suferinta, crezi ca merita asta? Dar ceilalti peste un an nici nu-si vor aduce aminte de tine.Si ce ai rezolvat?
Gaseste o ocupatie care sa iti schimbe viata. Dans, muzica, sport!
Schimba cercul de prieteni! Zimbeste mereu si sa stii ca te asteapta un viitor luminos! Si sa vezi cum viata se schimba spre bine!

| Mike959 a răspuns:

Gandeste-te ca viata este frumoasa, ceea ce nu te doboara te face mai puternica! Gandeste-te la persoanele dragi care te iubesc si-ti vor doar binele!

| Sandy_2698 a răspuns:

E doar o perioada prin care treci. crede-ma, toti trecem prin asta. trebuie sa ai puterea sa rezisti. mai devreme sau mai tarziu prietenii se intorc daca ti-au fost prieteni adevarati, iar daca nu, iti gasesti altii. da, nu e usor. nimeni nu spune ca viata e usoara. e ca o cursa cu obstacole. mereu vei da de obstacole dar nu sta si te uita la ele sa te gandesti ce sa faci, pentru ca toti ti-o iau inainte si pierzi timp si te blochezi intr-un punct. uite-te ce e dupa, dar nu imediat dupa obstacol, pentru ca e posibil sa fie altul imediat dupa. si dupa el inca unul, si tot asa. uite-te ce e la finalul cursei. la un moment dat obstacolele se raresc sau chiar se termina. si dupa inca putin timp cursa se sfarseste si chiar daca esti pe locul 12543213382 poti fii invingator/invingatoare. dupa ce termini cursa te uiti inapoi razand la obstacole iti amintesti cum credeai ca nu vei trece peste asta.
nu uita, "a supravietui" nu inseamna acelasi lucru cu "a trai"! happy

| BalonaşDulcee a răspuns:

Iti trebuie un prieten care sa te incurajeze, care sa-ti fie aproape la bine si la greu, asa m-am simtit si eu dupa ce prietena mea cea mai buna s-a mutat. Ea imi deschidea ochii ca sunt mai buna decat restul oamenilor care ma barfesc, mai asa zisilor prieteni care ma "injunghiau pe la spate" in fiecare zi. E normal sa plangi, trebuie sa discuti cu cineva in care tu ai cea mai mare incredere si sti ca si acea pers. are la fel incredere in tine.

Un sfatuletz, sti vorba aia "Nu Dispera cand soarta te apasa si nici nu plange pentru`al tau destin.Caci dupa Chin Viata e mai frumoasa Cum dupa ploaie ceruL e seniN."
Inca un lucru! cum "prietenii" te injunghie pe la spate fa-le si tu la fel, sa vada si ei cum te simti tu. Fii mai tare! iti urez bafta si nu mai plange ca mereu dupa ploaie ceru e senin love struck pupici multi vrei sa-mi dai o funda puppy dog eyes

| Tidiii a răspuns:

Niciodaa nu-ti face prieteni de varsta ta! uite mereu e asa socoteste-i pe degete 2 din3 te dusmanes si ala care ramane are ciuda si nu-t spune! nu vreau sa zic ca sa n a prieteni deloc da in nici unu nu te poti increde straight face, din paate stu si e cum e sad. ''Prietenii incep din ce in ce mai mult sa ma injunghie pe la spate'' poate casi asta it induce starea aia ti-o faci tu singura daca te gandesti la rau, mai bine gandeste-te la ceva frumos doreste-ti ceva fi optimista ca asa e viata mai plangi mai razi. sper ca te-am ajutat nu's eu asa buna la deatea :" da' totusi sper ca te-am ajuta happy. si cand ai vreo problema spune-i la mama ta sau la sora frate in care sti sate increzi decat sa-i zic la o ''prietena''.

| Teiu a răspuns:

Am fost si eu intr-o stare ca a ta mai demult. Si am si luat supradoza de pastile (noroc ca nu am avut nici pe draculaughing ). Insa am trait mai tarziu niste momente pe care as fi fost un retardat sa le ratez. Si in momentul ala mi-am promis ca nu o sa mai fiu deprimat niciodata. Cel putin am sa incerc. Si nu am mai avut ganduri sinucigasetongue Incearca sa te imbraci in culori vii si sa mananci dimineata. Nici nu stii ce mult conteaza. Restul vine de la sine big grin Ne mai auzim cand "te faci bine". happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sal. parerea mea este ca tu trebuie sa te schimbi, schimba ti atitudinea, adica fa ti un stil de viata nou mai nebunatic, care sa te scoata din depresia asta, gasesteti prieteni noi, ca de astia nu duce nimeni lipsa, uite deja poti sa ma consideri un prieten o data ce ti am raspuns la intrebare si pe cei care de asemenea ti au dat parerile lor, cele de bine, ma refer, si cum scria cineva mai jos, gaseste ti un partener pe care sa te sprijini, si la fel ai grija ce alegi ca si de astia sunt o sumedenie, asa ca eu iti raman prieten aici pe forumlaughing poti sa mi zici ciptongue si by happy viata i dulce si amaratongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna viata este grea si mereu dam de probleme dar totul e sa privesti pozitiv si sa nu te lasi doborata prietenii sunt foarte greu de gasit sunt pe cale de disparitie pentru ca in cele mai multe cazuri sunt profitori sau barfitori.Incearca sa nu iti mai pese de ce zic ei ci de ceea ce te intereseaza pe tinebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in acceasi situatie.doar ca la mine. s`au adunat multe,. certuri insuportabile cu ai mei, fapt pentru care m`am despartit si de cel pe care il iubesc mai mult decat orice altceva. m`am saturat, viata nu e facuta pentru mine.

| ozana a răspuns:

Vreau sa stii un lucru, in lumea asta enorma, in viata asta lunga [sau scurta], vei fii mereu singura. Desigur, vor fi momente si momente cand nu te vei simti asa, insa... totul e o iluzie. happy

Vreau sa gandesti in asa fel incat... sa stii ca tu esti pentru tine cea mai importanta, nu ei, de altfel, nici pentru ei nu esti cea mai cea, poate doar importanta cand au nevoie de tine.

Cauta o activitatea care sa iti umple timpul, nu te interioriza. Am trecut si eu prin asta si ce pot sa iti spun este: "Toate trec."

Toate cele bune,
Ozana M.

| DEMARKO a răspuns:

Probabil ca momentan suferi de o depresie cauzata de anumite insuccesuri, de familie sau chiar de un esec in dragoste. Sfatul meu este sa incepi sa devi mai indiferenta la ceea ce se intimpla in jurul tau, si lucrul cel mai important:nu te separa de lume, de prieteni, de societate.Tocmai aceasta stare de depresie te face sa fii mai iritata la glumele prietenilor tai, te face sa te simti inutila, te face sa crezi ca tu nu ai nici o valoare si ca nu mai are rost sa mergi mai departe.Eu iti spun ca de fapt aceste sint niste stari si nimic altceva, tu poti trece peste asta.Trebuie sa constientizezi ca tu esti o persoana importanta pentru familia ta, pentru societate si chiar pentru prieteni.Cauta in sinea ta cauza care a provocat aceasta stare, spune familiei prin ce treci si cauta sa remediezi cauza care a provocat aceasta stare cu ajutorul familiei, char a unui prieten bun si in ultima instanta daca nu apare nici un remediu, cere ajutorul medicilor.In nici un caz nu renunta, nu te lasa batuta. Tu esti importanta, esti fiinta umana iar cineva acolo sus vegheaza asupra ta cu dragoste pentru ca EL si-a dat viata si pentru tine, tocmai ca tu sa traiesti SI SA AI VIATA IN TINE.Nu uita ca eu sint alaturi de tine.Traieste,bucurate de viata si du-te mai departe.mult succes.