| Emilia23 a întrebat:

Bunaaaaa, am nevoie d ajutor... am 12 ani si iubitull meu 15 si sunt cu el de 1 an si el mi-a spus sa facem dragoste pentru ca el ma iubeste mult si vrea s fim legati unul de altul si sa nu ne mai despartim niciodata... si eu nu am vrut si nici nu vreau pentru ca sunt prea mica. nu sunt dezvoltata si as putea patii ceva. daca fac asta straight face si nu vreau. eu il iubesc foarte mult si nu vreau sa ne despartim din cauza asta. cum sa il conving? sa ma astepte?

34 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Mai copila.tu chiar vrei sa te nenorocesti pe viata? de unde atata "iubire" de la 11 ani? traieste-ti fata copilaria/invata/joaca-te/plimba-te/citeste la dragostea pe mai tarziu, el te "iubeste" tare pana cedezi, apoi pa..normal ca zice vrute si nevrute ca o sa fie al tau/ca esti viata lui etc..pentru Dumnezeu, nu ceda si desparte-te de el daca nu vrea sa te astepte..iti strici copilaria, si vei avea de suferit, sunt mama si stiu ce vorbescstraight face nu ii strica inima mamei tale. daca vrei sa mai vorbim, timite-mi un mesaj privat.
O zi frumoasa sa aihappy

| DeeaMarry a răspuns:

Nu prea ai cum sa il convingi.
Daca te iubeste cu adevatat accepta o relatie cu tine si fara sex.
Daca nu, sa se duca naibii.
Tu chiar crezi ca la 15 ani el isi doreste sa fiti "legati" si sa nu va mai despartiti niciodata? De fapt vrea sa isi satisfaca nevoile hormonale.
Legati unul de altul puteti fi si printr-o iubire pura, ba chiar mai legati as spune eu.
Pune piciorul in prag si nu te mai lasa intimidata de cerintele lui! Ori te accepta asa, ori sa isi caute alta!

| R3sPeCt a răspuns:

Fii sincera. Daca te iubeste intradeva, o sa te astepte pana o sa te simti pregatita. Oricum esti prea mica pentru a incepe viata sexuala, chiar si daca erai bine dezvoltata.

| Azµre a răspuns:

În locul tău m-aș încuia într-o cameră și până la 18 ani nu aș ieși din ea... morala:
tocmai am realizat cât de nenorociți sunt băieții!
Asta ar trebui să gândești.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea ai 12! Esti un copil intelegi? Asazisul tau,, iubit'' profita din plin de inocenta ta.
Foarte bine ai facut ca ai refuzat, insemna ca cunosti riscurile.
Cum sa-l convingi? Pune-l sa citesca raspunsurile noastre. Unii aveam copii de varsta ta, sau chiar mai mai mari si stim ce vorbim.Sau avem de a face cu ei.IAR daca nu intelege si insisista desparta-te.
Traieste-ti copilaria si adoloscenta fara complicatii de acest gen
Peste ani vei intalni persoana care sa merite si sa te iubesca asa cum esti.

| h3r a răspuns:

Părinții ce zic?

| sublime89 a răspuns:

La 12 ani n-ar trebui sa ai iubit si sa-ti bati capul cu astea. Care-i graba?

| Felys a răspuns:

Spune-i ca poti foarte usor sa ramai gravida si va fi scandal mare daca se intampla asta, spune-i ca poate ajunge la puscarie pentru asa ceva, spune-i clar ca daca vrea sa fiti in continuare prieteni sa uite de relatii intime pentru multi ani de acum incolo

| suităr a răspuns:

Salut happy

Și eu am 12 ani, cred că ai o gândire bună.Nu mi se pare potrivit cuvântul ''iubit'' deoarece ești tânără, dar in fine.
Ar trebui să te păstrezi, recomandat ar fi ca relațiie sexuale să fie intreținute la vârste +18 ani. Ești încă o copilă, bucură-te de copilărie până mai poți.Sincer cred că ''iubitul'' tău este impreună cu tine doar pentru s*x, iar după ce o faceți, el va pleca, iar tu vei rămâne cu traume. happy Plus, că nu ești pregătită la vârsta aceasta, și pot apărea probleme grave.

Sper să faci alegerea corectă.
O seară bună happy

| Kasia a răspuns:

Nu trebuie sa il convingi sa faca nimic.
Daca tine la tine(pentru ca la varsta voastra nici nu aveti idee ce inseamna "a iubi") nu te va presa si ncii nu te va forta sa faci lucruri pe care nu le doresti.REl incearca acum sa te santajeze emotional.Tu esti mica, nu stii cum sa reactionezi insa nimeni, absolut nimeni nu e obligat sa faca ceea ce nu doreste.El trebuie sa respecte decizia ta. Punct.

| Dragonfly6 a răspuns:

Da' tu copchila, cine te pune sa umbli dupa baieti la varsta asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragonfly6):

Taci ma ca si tu ai facut asa la anii tai, nu mai spune!

| Dragonfly6 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu habar nu ai cati ani am, cine sunt si ce am facut la 12 ani.

| 7639781254 a răspuns:

Doamne, in ce lume traim! Mai fata, nu numai ca tu esti prea mica pentru sex, dar si el e la fel! Sunteti prea tineri pentru a va incepe viata sexuala! Nu trebuie sa-l convingi sa te astepte, trebuie sa-i dai papucii ca la varsta asta ii tropaie hormonii si normal ca se gandeste numai la prostii.

| sokey a răspuns:

Cum spuneau astia pe facebook: " La 12 ani ar trebui sa-ti pierzi dintii nu virginitatea". Tu faci absolut ceea ce vrei nu asculta pe altii. "Fa ceea ce stii sa fii ferice, si stii ce?, depinde de noi, sa vedem dincolo de nori"
http://www.youtube.com/watch?v=Hnzpd45j28Y
O sa te inspire asculta-i emsajul incearca sa-l intelegi sunt sigur ca nu vei putea ca esti mica dar incearca. ONE LOVE!

| andreeaandra989 a răspuns:

Sa nu faci prostia asta! pentru ca in primul rand ar pute sa o faca sa te pacaleasca si sa te lase zile parintilor! asta-i sfatul meu pentru tine!

| Madut a răspuns:

Nici la liceu nu esti si deja iti doresti cu totul si cu toltul altceva. Mai bine las-o balta si scoateti prostiile astea din cap e mai bine asa. Daca te iubeste cu adevarat nu ar trebui sa iti propuna asta pentru ca tu daca faci acest lucru dupa aceea o sa te lase cu ochii`n soare pentru ca vrea altceva "nou"

| Emilia23 explică:

Stiuuuu! stiu ca nu ar trebui sa am iubit dar am fost proastaa... si m-am indragostit si numai pot sa stau fara el acum laughing si stiu vicky ca nu trebuie sa fac nici nu o sa fac eu v-am cerut doar cum sa il conving

| PinkTerror a răspuns (pentru Emilia23):

Simplu.

II spui ca daca nu intelege Va desperiti si gata.

Asta o sa il socheze. daca chiar te iubeste o sa inteleaga daca doar te vrea(ceea ce e si ilegal apropo) iti dai seama ce fel de om e.

| Raiiiisa a răspuns (pentru Emilia23):

Nu mai poti sta fara el acum?
Ce prostuta esti...se vede ca ai 12 ani.
Daca tot ti-a trebuit prieten,in primul rand nu trebuia sa te indragostesti tu de el,si mia ales acum cand,cu siguranta nu el va fi ultimul.

Cum sa-l convingi?
Pai vad ca el incerca sa te convinga sa o faceti,tu vrei sa-l convingi sa nu o faceti.
Dupa cum vezi,voi va doriti lucruri diferite, sau cel putin asa lasi tu sa se vada, ca daca nici tu nu vroiai, il lasa-i naibii.
Treaba ta, esti pe drumul cel bun:*

| vicky14u a răspuns:

Nu este bine să-ţi începi viaţa sexuală acum. Mentalitatea indusă prin mass-media nu este altceva decât un avânt într-o prăpastie a nefericirii, a neîmplinirii!

Cu două-trei generaţii în urmă, dacă o femeie nu era fecioara la casatorie, era blamată de toată lumea, de propria familie şi în special de tinerii care o cunoşteau şi care nici nu concepeau perspectiva unei căsătorii cu ea!

Astăzi dacă se întâmplă acelaşi lucru, fata are impresia că scapă mai ieftin, dar „bumerangul" consecinţelor o va dezmetici mai târziu, când îşi va vedea familia compromisă şi nefericită!

Aşa că puţină răbdare nu strică, îl poate determina pe „nehotărât" să ia o decizie. Ori aşteaptă în continuare aventura, ori preferă să facă pasul spre o relaţie serioasă, aducând în discuţie ceea ce înseamnă pentru el căsătoria...

| vicky14u a răspuns:

Cu ceva timp în urmă, dacă fata nu-şi păstra demnitatea, nu o mai lua nimeni, toată viaţa. Astăzi vremurile s-au schimbat dar, motivul pentru care în trecut nu o mai lua nimeni de soţie, astăzi este cel care destramă mai târziu familia.
Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii!

| vicky14u a răspuns:

În nici un caz compromisul de a te dezonora!
Nu vei câştiga, ci îţi vei pierde atuurile care CONTEAZĂ CU ADEVĂRAT LA O FATĂ!

Întotdeauna este ESENŢIAL PENTRU TINE ca FATĂ să te lămureşti în ce măsură ţine el la tine. Îţi vei da seama de asta dacă îi vei pune o barieră jos. Dacă îi vei condiţiona pretenţiile lui „hormonale" de căsătorie. Îţi vei da seama de intenţiile lui, din atitudinea lui în faţa acestei probleme. În nici un caz, subliniez, în nici un caz nu ai ce face cu un băiat/bărbat nehotărât. La vârsta lui orice răspuns negativ (de „nehotărâre") îi trădează intenţii „neserioase", chiar dacă nici el nu conştientizează acest lucru!

| vicky14u a răspuns:

Dar nu are oare prietenia suficient farmec şi fără... ceea ce îi este propriu - căsătoriei?

Începerea vieţii sexuale înainte de familie, în 99% din cazuri nu se continuă cu o relaţia definitivă, cu o căsătorie cu pănglicuţe roz şi cu rochie de mireasă, ci dimpotrivă, cu o reciclare de mâna a doua!

E trist dar în 99% din cazuri, din păcate, tânăra vinovată nu rămâne decât o aventură, un trofeu, o sticlă de bere iubită cât nu era consumată încă, dar aruncată în spate după aceea, un „prezervativ" uman, folosit, şi numai bun de înlocuit cu altul mai „curat".

| vicky14u a răspuns:

Dacă respect nu e, nimic nu e! Dacă un băiat nu mai simte că are motiv să respecte o fată, nu va mai avea absolut nici unul s-o iubească sau să rămână cu ea! Asta ţi s-a întâmplat ţie. Să nu-ţi pară rău!

Ai gresit pana aici, dar de acum înainte ce puţi face în viaţă cu un măgar libidinos ca el? Ce siguranţă aveai că-ţi poate fi fidel departe de tine 3 zile la rând, fără să te înşele? Niciuna. Ţi-ar fi plăcut stilul acela de viaţă? Probabil "la nebunie"! Ce-ai fi putut face tu cu un măgar iresponsabil? Cât l-ai fi "admirat"? La ce putea fi bun?

O fată nu are voie să se lase a nu fi respectată. Trebuie să pretindă asta. Dacă nu o face, şi-a semnat în schimb condamnarea la a fi "folosită", umilită şi nefericită...

| EmaTanase a răspuns:

Pai viata sexuala se incepe cand ti-a venit menstruatia ( prima menstruatie arata ca esti pregatita de o sarcina). Dar sa stii ca nu e deloc bine sa-ti incepi viata sexuala, esti micuta si acel baiat te poate prosti, apoi tu poti ramane cu burta la gura! Este o rusine, el dupa ce se desparte poate zice intregii lumi si pot afla si parintii tai si nu cred ca ar fi cei mai fericiti sau mandrii ca fata lor are varsta de jucat cu papusile si ea de fapt s-a jucat cu un penis! E alegerea ta, dar vei regreta!

| ElyNix23 a răspuns:

Spune-i că dacă nu te așteaptă vă despărțiți. Într-adevăr, tu ești cea scăzută în această relație. El vrea relație cu sex și tot ce ține de o relație reală, ceea ce tu nu-i poți oferi.
Succes. Ceao!

| vasiyo a răspuns:

Incearca sa ii spui ca si tu il iubesti dar iti este teama sa faci sex cu el si daca te iubeste cu adevarat te va astepta.

| BulletFMV a răspuns:

Eu la varsta ta ma jucam cu papusile!:* Daca iubitul tau insista, ar trebui sa ii spui clar si raspicat ca nu esti pregatita pentru asa ceva. Daca nu intelege, spune-i sa isi caute o "papusa" pe varianta. Iti garantez ca acolo toate il vor accepta.smug

| DoneDon a răspuns:

Salut. Eu nu ti-as recomanda sa faci asta la 12 ani...Si eu prietenei mele i-am spus acelasi lucru doar ca avem amandoi 17winking. Trebuie sa astepte, nu are ce face.Nu iti vinzi virginitatea pentru placerea lui. Esti prea mica si ar trebui sa inteleaga asta daca tot te iubeste asa de mult happy.Si nu te prea increde in ce a zis, ca veti sta legati pentru totdeauna deoarece adolescentilor le place sa fie liberi, sa experimenteze, sunt schimbatori. Ai grija ce faci, eu iti recomand sa nu faci asta. Daca tot insista inseamna ca doar asta isi doreste de la tine si nu te iubeste cu adevarat happy. Sfatul meu: asteapta, asteapta pana vezi cine ii cu adevaratwinking Bafta!

| pissi2000 a răspuns:

O M G daca te iubeste poate sa te astepte nu te pripi cu raspunsul...

| AnnaloveLaLaBand a răspuns:

Ce zici tu acolo, este ilegal! Daca ai sub 15 ani, nu ai voie sa faci dragoste! Plus ca daca zici ca te iubeste, te va intelege... Oricum, daca el, stiind ca ai 12 ani, iti cere asa ceva.....In fine, bafta!