| misteriousgirl2 a întrebat:

Am 16 ani si sunt impreuna cu un tip de 4 luni, dar am o problema imi cere sa facem dragoste dar eu nu vreau, pur si simplu nu sunt pregatita.insa il iubesc enorm si nu vreau sa ne despartim din cauza asta.am incercat sa ii explic ca nu vreau inca asta dar nu intelegesad dati-mi niste sfaturi sa il conving sa mai astepte...dau Funda pentru cel mai bun raspuns.multumesc!

Răspuns Câştigător
| GuessWho a răspuns:

Am mai raspuns la o intrebare asemanatoare. Fetelor,daca un baiat va cere asta atunci doar asta vrea. Nu mai exista loc de "vreau sa ma astepte" Daca te iubeste,nici macar nu intreaba asta,este ceva ce vine de la sine,atunci cand in relatia voastra se instaleaza o atmosfera calda si relaxanta. Nu e nevoie sa-ti pui intrebari iar el nu trebuie sa te preseze. Poate o sa-ti spuna "sunt baiat,am nevoie". Gresit, este doar o manevra pentru a te prosti. Nu ceda, comunicarea este cheia. Discuta despre asta, sincer, clar si fara ocolisuri. Nu esti pregatita, el trebuie sa inteleaga si sa nu stea numai pe capul tau cu asta. Pana la urma, ai 16 ani...si chiar daca varsta nu ar fi o problema..sunt multe alte impediemente. Nu-i permite sa-si bata joc de tine. Pastreaza-ti demnitatea, trupul si sufletul pentru un baiat care va merita sa-si puna amprenta pentru totdeauna in inima ta.

12 răspunsuri:
| George1510 a răspuns:

NU O FACE! Este clar ca lumina zilei ca doar sex vrea de la tine. NU poti iubi un asemenea om...Inainte de a face sex, mai ales daca esti „incepatoare", fa-o cu cineva care merita asta, care nu iti cere expres sa o faci. Il inteleg si pe el pe de-o parte, pentru ca stiu ca la acea varsta efectiv „fierbi" de dorinta dar nu pot sa il inteleg de ce te preseaza atat?!

| NoSmile a răspuns:

buna!
Nu ai cum sa-l convingi sa te astepte!
Si stii de ce? Pentru ca singurul lucru care si-l doreste de la tine e doar sex.
Daca intr-adevar tinea la tine, si-si dorea ceva serios, te-ar fi asteptat! Si nici n-ai fi fost nevoita sa te chinui, sa-i explici ca nu esti pregatita!
Lasa-l!
Nu e de tine!

| misteriousgirl2 explică (pentru NoSmile):

Buna! Am adus problema despartirii dar el nu vrea asta.mi-a demonstrat de multe ori ca ma iubeste si ca nu vrea asta...si vrea sex doar pentru ca ma iubeste mult.dar eu nu vreau asta si nu vrea sa inteleaga.sad

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Dacă el tot insistă cu asta, consider ( părerea MEA sinceră ), că nu te merită. Dacă şi el te iubeşte aşa cum bănuiesc că îţi spune ar trebui să aibă răbdare.
Mă bucur să văd că nu sunt singura care gândeşte aşa, adică, că e prea devreme la 16 ani ( am aceeaşi vârstă ), şi mi se pare o decizie foarte bună. Nu îl lăsa să te influenţeze, pentru că dacă o să se întâmple, vei regreta mai târziu ( cred ).

Spune-i clar, că tu nu vrei să faci asta pentru că nu ai vârsta necesară şi e nefiresc - adică spune-i verde în faţă că esti prea mică pentru asta şi să aibă răbdare. Nu te lăsa intimidată de faptul că se supără sau altceva; dacă te iubeşte, aşteaptă.

O seară bună să ai şi mult noroc!

| neutrino a răspuns:

Ai intrat intr-un joc fara sa cunosti toate regulile acestuia. Intr-o relatie, scopul final al baiatului este sexul, motiv pentru care el propune, fata accepta sau nu. Indiferent de rezultatul jocului, baiatul tot va pleca in cautarea unei alte aventuri, a altei experiente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca va aastepta tot la despartire se ajunge dar daca tu crezi ca t eiubeste n-ar insista daca tu i-ai spus ca nu esti pregatita...este adevarat intr-o relatie e importan si sexul dar...nu poti sa o faci din obligatie si nu numai din ast apoti demonstra ca iubesti e o prostie nu-l asculta fi demna de tine nu te lasa fraierita de un amarat de baiat sa faci ce spune el pana la urma e decizia ta iar tu ar trebui sa spui nu doar nu crezi ca o sa ramai cu el toata viata?
si in 4 luni nu poti spune ca cunosti foarte bine persoana chair daca asta crezi poate e genul care colectioneaza sa o fac acu cat mai multe dar daca tu crezi ca dupa despartiri nu suferi prea mult si crezi ca nu conteaza apoi daca ati facut-o fa-o!
dar tie o sa-ti para rau, e mai usor sa nu faci nimic decat sa faci!

| SefaTa97 a răspuns:

Buna.
Eu zic sa nu te pui sa faci dragoste, pentru ca s-ar putea mai tarziu sa-ti para rau.
Poate sta cu tine pentru asta...

| NickName01 a răspuns:

Eşti deplin îndreptăţită să-l faci să aştepte până la casatorie. Este un atu prin care lui îi câştigi respectul (în caz contrar cedarea din partea ta ar fi pentru el motiv de pierdere a respectului şi entuziasmului, de îndepărtare).

Este un atu prin care scapi de cei cu intenţii neserioase, oricât de mult ţi-ai prinde urechile, oricât de mult ai ţine la el, dovada supremă de iubire pentru cel care va fi într-o zi soţul tău, singura care ar putea acoperi trecutul.

| NickName01 a răspuns:

Chiar şi dacă nu ai avea îndoieli în privinţa căsătoriei cu el, consideră că pentru liniştea şi echilibrul vieţii şi a familiei tale de "mâine", fără să-ţi poţi da seama acum, vei avea nevoie de această "demnitate"şi "onoare" pe care rişti să le pierzi acum"!

Sexualitatea înainte de alcătuirea familiei este o adevărată „cutie a Pandorei". Este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, liniştea" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Distracţia este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât... liniştea unor familii! şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele...

- La urma urmei, ce se va întâmpla într-o neprevăzută situaţie în care vă despărţiţi? Ce se va întâmpla mai târziu în familie, atunci când mentalitatea "unui spirit de aventură iresponsabil" va fi înlocuită cu raţiunea că relaţiile intime sunt lucruri care transformă psihicul şi impregnează o amprentă de neşters naturii umane. Relaţiile intime creează "link-uri" nedorite, ce se vor resimţi cel mai bine mai târziu, în familie, ca în oglindă de către celălalt partener... toată viaţa! Acest lucru va fi o adevărată "fractură" mai târziu, iar în acest sens statistica divorţurilor nu minte...

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, experienţele păcatului (în special când e vorba de o relaţie a trecutului) nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente!

Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii...

| Gαηαmα a răspuns:

Sper sa tii cont de raspunsul castigator, iti spun eu ca daca nu vei tine cont si vei face ce ti-a cerut el, vei regreta...

| Vögeln a răspuns:

Daca tu nu esti pregatita, atunci n-o face. Daca el nu te asteapta, inseamna ca nu merita si nici nu te iubeste!
Nu trebuie sa fii dependenta de nimeni. Mai ales de un baiat. Incearca sa te obisnuiesti cu indeea ca nu mai merge, chiar daca inca sunteti impreuna. Si incetul cu incetul sa te distantezi de el si sa fii putin mai distanta, ca sa fii pregatita de o eventuala despartire. Incearca totusi sa-i explici de ce nu vrei. Gaseste mai multe argumente si spune-i-le lui. Good luck!

| mDiana a răspuns:

Majoritatea fetelor au fost în situația ta. Trist. Acum urmează clișeul: dacă te iubește o să aștepte. În mare parte nu e așa. Dacă vă sărutați și vă pipăiți și vă atingeți crede-mă... orice bărbat/băiat normal ar vrea să își înfigă mădularul în gaură. Ori încetați cu amâgelile, ori îl satisfaci altfel. Dar dacă tot îl iubești așa mult, de ce nu ești pregătită?