| alfabet258 a întrebat:

Ca femeie, e normal să nu simt plăcere prin sex oral? Când mă atinge cu mâna, este relaxant și plăcut, dar nu atât de plăcut încât să am un orgasm. În schimb, la sexul oral nu simt prea multă plăcere, de cele mai multe ori am doar senzația de ud și cald în zona aia, nimic mai mult, iar când îmi stimulează clitorisul simt un fel de durere, un electrocutat nu în sensul bun. Ceea ce face el pare foarte bine, dar eu nu simt ce trebuie. Ce credeți?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau se pare ca nivelul libidoul este sub medie ceea ce in unele situatii poate induce si o stare similara cu frigiditatea. Ar fi bine si/sau indicat sa fii consiliata de catre un psihoterapeut sexolog specializat pe probleme de atractie/dinamica sexuala. Multa sanatate!

| alfabet258 explică (pentru corbulalbrosu):

Dimpotriva, alte lucruri pe care le facem imi fac placere și suntem foarte atrași unul de celălat doar ca oral pur și simplu nu merge.

| Sofer a răspuns:

Incearca si 69 poate simti mai bine. Placere pentru amandoi reciproca.

| alfabet258 explică (pentru Sofer):

Nu mi se pare așa. Mi se pare că te focusesezi mai bine pe plăcerea ta când doar primești, nu și dai.

| Eireann a răspuns:

Avand in vedere ca scopul e placere a nu cred ca face foarte bine ce face daca tie nu iti place. Fiecare femeie e diferita si uneia ii place un tip de stimulare, altele prefera altceva. Iubitul tau vrea sa iti ofere placere si poti sa il ajuti. Cand iti ofera sex oral da-i indicatii: daca ceva e placut ii spui, la fel daca e neplacut sau daca vrei sa incerece ceva diferit si cu rabdare o sa ajunga sa stie ce sa faca daca nu sa te duca la orgasm macar sa iti placa experienta.

| alfabet258 explică (pentru Eireann):

Ideea e că nu simt nimic, este doar "cald și umed"

| Ralena a răspuns:

Daca simti acea durere si senzatie de electrocutat, inseamna ca terminatiunile nervoase sunt la locul lor si problema este de natura psihosomatica. Mi-e greu sa cred ca el nu stie ce sa faca, chiar in halul asta. Poate ar trebui sa incerci diverse metode cu el si daca nu functioneaza sa mergi la psiholog sa iti rezolve problema. Frigiditatea nu este organica. In cele mai multe cazuri, si clar in al tau.