| laura000 a întrebat:

Ca in fiecare an, sotul meu nu vrea sa vina nici anul acesta la mare cu mine. are o pasiune care il tine acasa in fiecare vara (columbofilia) de aceea, am hotarat sa merg singura la mare, cu inca o familie. (prietena mea cu sotul ei). vi se pare imoral sau nepotrivit sa merg in vacanta cu un barbat si sotia acestuia? sotul meu spune ca nu i se pare normal sa ma dezbrac la mare in fata unui barbat. i'am explicat ca la mare predomina moda costumelor de baie, si ca oricum la 80 kg ale mele nu ar trebui sa fie gelos ca se uita barbatul prietenei mele la mine. cum sa ii mai explic?

Răspuns Câştigător
| zenaly a răspuns:

Un sfat: ia camera singura.te vei simti mai bine tu si copilul tau. Eu am fost la mare cu cumnatii in aceeasi camera; cand fata mea vroia sa doarma cei doi nepoti se jucau, plus ca vrei sa te simti bine atat cat se poate fara sot. oricum te vei simti aiurea cand ceilalti sunt impreuna si tu singura. Si eu merg de 4 ani la mare doar cu fata si cu cine se nimereste sa mearga. Pana anul trecut am fost cu familii si m-am simtit destul de prost. sotul meu zice ca trebuie sa munceasca cineva si ramane acasa. Dar nu ma intreaba sau imi reproseaza ceva. Eu sunt o fire mai altfel:nu mi se pare anormal sa plec la mare singura sau sa plec o zi la munte fara sa spun. oricum nu sunt intrebata ce fac.Anul trecut am fost la mare cu o vecina divortata de curand si cu copilul ei. Anul acesta la fel. Pot spune ca a fost altfel decat cu familii. NU am simtit ca deranjez pe nimeni, ne-am simtit bine amandoua si am stat in aceeasi camera.Nu e bine sa stai cu prietena si sotul ei in camera chiar daca sunt costurile mai mici. Se pot ivi discutii. mai bine le eviti de la inceput. Iar daca sotul tau iti face acum reprosuri gandeste-te dupa ce veti sta in aceeasi camera ce poate zice. Poti sa-i explici cat si cum vrei ca nu v-a intelege. Mai bine cere-i sa vina cu voi; nu il ruga spune-i ca asa e normal. Asta daca ai cui explica ca la mine nu tine.Si sa stii ca si la 80 de kg arati bine. Nu te subaprecia. Oricum, e bine sa mergi cu copilul la mare 3 ani la rand. face minuni, fata mea nu a mai racit, la fel si eu.Vacanta placuta in ciuda incovenientelor.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Din moment ce pe el il deranjeaza sa te dezbraci in fata altui barbat,iar pe tine te deranjeaza ca nu poate veni la mare,trebuie gasita alta solutie.
Considera important ceea ce se intampla cu familia ta,nu insistentele prietenei tale,ea e bine in familia ei, la fel trebuie sa fii si tu.
Stai inca o data de vorba cu sotul tau si explica-i ca din impasul asta trebuie sa iesiti, in mod sigur isi poate rupe 3-4 zile,are la dispozitie doua luni, trei pentru asta!
Nu mi se pare chiar normal sa mergi singura la mare, chiar daca independenta in cuplu prinde tot mai mult teren.Echilibrul se pastreaza greu intr-o familie si, pentru 3-4 zile in care nu se stie daca te vei distra sau nu, risti sa auzi reprosuri ani intregi...
Merita?

| ioana_8925 a răspuns:

In primul rand mi se pare absurd sa mergi fara sotul tau la mare! pai voi nu sunteti o familie? ce naiba? in fiecare vara el sta acasa? adica voi nu aveti macar un conceiu impreuna? scuza-ma dar este absurd! inseamna ca nu te iubeste indeajuns! si cred ca nici tu pe el din moment ce vrei sa te distrezi cu orice pret la mare - plus ca nu uita sa mergi impreuna cu prietena ta si sotul ei este o prostie! astia merg si ei sa se relaxeze si tu o sa fii mereu pe capul lor! crede-ma ca o sa ii incurci chiar daca nu o sa iti spuna! daca mergei si cu sotul tau era altceva! la un moment dat o sa il scoti din sarite pe sotul prietenei tale, tu fiind tot in gura lor! eu zic mai bine sa va programati concediul cand e liber si sotul tau e imposibil sa nu poata 5-7 zile sa sa isi lase naibii pasiunea deoparte si sa fie cu tine! ai hotarat sa mergi singura? sau cu o familie? ai hotarat tu sau te-au invitat ei? daca ai hotarat tu eu zic sa nu mergi! nu stiu cat ai inteles din ce am zis eu, dar sper sa te mai gandesti!

| SoulReaver a răspuns:

Pai daca nu i se pare normal spune-i sa vina cu tine sa isi lasa porumbeii (sau ce are). daca nu mergi singura orice ar spune. parerea mea.

| laura000 explică:

Ioana, am hotarat impreuna cu acea familie. au spus ca nu merg fara mine la mare, au un copil si vor sa merg si eu cu bebelusul meu. stiu la ce te referi, ei au venit mai mult cu ideea. au chiar insistat sa nu ne luam camere separate. in plus ca e vorba de 3-4 zile.