| cristina_6683 a întrebat:

Cam am nevoie de ajutor. este o poveste lunga, dar as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta. deci numele meu e thea, si am 12 ani (acum clasa 7). ei bine anul trecut eram cu un baiat, o sa ii zic X, care era clasa 7 ( eu atunci eram in 6), el se cam folosea de mine adica imi cerea bani, se punea cu altele si chesti de genul asta. prietenele mele imi spuneau acest lucru, dar eu il placeam foarte mult si negam. dupa vreo 6 luni de cand m-am pus cu el, am cunoscut alt baiat (o sa ii zic A ), dar care era in clasa 8. vorbeam pe mess si A imi spunea ca sigur X se foloseste de mine, si cu timpul am inceput sa il cred. ne-am vazut de cateva ori acasa la mine in timpul verii, si incepusem sa il plac destul de tare. odata, stiu ca A mi-a zis ca a inceput sa tina destul de mult la mine si ne-am sarutat. asta s-a mai intamplat de inca cateva ori cand a venit acasa la mine, dar niciodata nu ne-am vazut altundeva.

la inceputul anului scolar, A mi-a spus ca vrea sa il evit, deoarece acum este cu altcineva, si ca am doua optiuni, ori sa ramanem prieteni, ori bye. am ales sa ramanem prieteni, pentru ca tineam mult la el.

dupa am inceput sa vorbim despre scoala si despre ce probleme apar si A ma tot intreba daca am probleme, si ca ar putea el sa ma ajute dar prefera sa tina relatia secreta. am vorbit despre foarte foarte multe chestii. faza e ca, A mai are un frate ( o sa ii spun L ), ei sunt gemeni, desi nu seamana deloc. A m-a vazut vorbind cu L, si a inceput sa ma intrebe ce tot vorbesc cu L, ca poate sa imi bage prostii in cap si chestii de genul asta. ei bine... L a venit cu ideea sa ne vedem la mine acasa, pentru a ne putea uita impreuna la un serial pe cre il urmarim amandoi, dar fara ca fratele lui sa stie. L e foarte de treaba, trimitem pupici pe mess cand ne zicem pa, si chestii de genul asta

ei bine ...eu incepusem sa nu il mai plac asa de tare pe A, chiar incepuse sa imi placa de L mai mult. si i-am spus ca prefer sa nu ne mai vedem asa de des, pentru ca nu mai are sens deoarece nci eu si nici A nu ne mai placem, si sa ne vedem sa ne uitam la tv, sau muzica pe youtube, ca deja devenise ceva plictisitor. A a inteles ca, eu cred ca e plictisitor sa ne mai vedem deoarece el a renuntat sa ma mai sarute sau chestii din astea. mi-a spus ca daca vreau, el poate face tot ce facea inainte chiar daca are prietena, pentru ca tine la mine. mi-a spus si ca eu nu pot fi prietena lui adevarata cel putin acum deoarece el acum e in clasa 9 si eu 7. eu i-am spus ca nu vreau pentru ca nu il mai plac.

acum habar nu am ce sa fac? ce credeti? ma place? care ma place? sau ce sa fac? please help promit ca dau fundita

P. S : eu am 12 ani, L are 16, A are tot 16, si X are 14

Răspuns Câştigător
| DeEeA_2049 a răspuns:

Scumpo, ai 12 ani, gemenii au 16.Nu crezi ca e cam mare diferenta de varsta? Cu A iti sugerez sa ramai doar la statutul de amici.Crede-ma,asa e cel mai bine.Pe X uita-l. Daca iti place tie L asta asa de mult, atunci poti ramane la el dar te rog eu din tot sufletul ai grija ce faci. Daca iti propune sa...(cred ca intelegi ce vreau sa zic laughing ) Ia, gandeste-te. Dar, sincer acum, eu iti spun sa renunti la ei.Gaseste pe cineva mai apropiat de varsta ta pe care il placi si te place la randul lui... Te rog eu, ai mare grija.Capul sa fie pe umeri si nu te lasa orbita de dragoste.Si aminteste-ti ca adevarata dragoste o vei intalni cand va fi cazul.
Succes :*

8 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Buna Thea, vreau sa iti spun in primul rand ca tu ar trebui sa te concentrezi sa te bucuri de copilaria ta ai 12 anisori esti la varsa in care trebuie sa te bucuri ca esti copil.
Pana acum tu miai spus ca ai schimbat 2 prieteni si vrei sa il ai pe al 3, problema e ca tu nu iti dai seama ce consetcinte ar putea avea asta in modelarea perceptiei tale privind o relatie de cuplu.
E posibil ca in timp daca vei continua sa schimbi parteneri, nu vei mai reusi sa te ataseji de cineva cu aderarat nu vei mai putea avea sentimentul de iubire in adevarata sa forma.
Ce sfat as putea sa iti dau e daca tot vrei sa ai un prieten incearca sa iti faci un prieten de varsta ta deoarece find de aceeasi varsta veti putea comunica mai bine si pe parcusrul timpului veti fi tot mai apropiati.
Ai 12 ani nu te grabi sa cresti incearca sa te abti de la relati de natura sexuala pana ce vei mai avansa putin in varsta si vei fi pregatita cu adevarat, noi in ziua de astazi traim intr-o societate unde copii intretin relati sexuale de la varste din ce in ce mai fragede, asta are un efect negativ in timp, desi pe moment nu iti dai seama.
Nu vreau sa insinuez ca tu tiai inceput deja viata sexuala sau ca ai de gand dar in caz ca planifici asta in vitorul apropiat, puneti partenerul sa poarte un prezervativ pentru binele lu amandoi.

| andreyxplode a răspuns:

Eu spun sincer la varsta ta nu este bine sa te complici.reprofileazate

| Elisaaaaa a răspuns:

Incearca sa ramai cu unul singur. pune in balantsa la totsi cine a facut mai multe pentru tine, care tine mai mult la tine sau. nu stiu. happy. din cate ai scris imi dau seama ca`i cunosti destul de bine pe totsi. deci. happy. ramai cu unul singur si nu alerga dupa mai multi iepuri ca nu ai sa mai prinzi niciunul, parerea mea :*.

| BonnyBon a răspuns:

Hmm... avatarul tau de la TPU spune altceva, arata cu totul si cu totul alta varsta eu ti-as da 17 ani in acel avatar, nici decum 12, dar in fine.

Nu crezi ca problema asta e prea complicata pentru varsta ta?happy

Apropo tu nu ai parinti? Parintii tai ce spun cand vii cu acei indivizi la tine in casa?

Ma rog.Parerea mea: Uita-i pe toti si axeaza-te pe scoala, totusi ai 12 ani.

| Siminik a răspuns:

Pai, fata draga daca la 12 ani faci asa, la 20 cum mai faci?

| вєѕтωιѕнєѕ a răspuns:

Draga mea. ai 12 ani la varsta asta pun pariu ca nici nu sti sa saruti un baiat. in fne sa trecem de asta. Am si eu o prietena de 14 ani si toti baieti zic vrei sa fii ca mine si chesti din astea... ea zice ca inca nu ii pregatita de astea. ia exemplu de la ea poate o sa iti fie bine,,, traiesteti copilaria lasa dragoste pe mai tarziu

| Roxysad a răspuns:

Tresa-l uiti neaparat pe X pentru ca el nu cred ca te placea(se folosea de tine). Acum sa trecem la gemeni...pai A inteleg ca a vrut sa te ajute da de vreme ce nu va mai placeti zic sa il uiti. iar daca il placi pe L dai o sansa da daca nu merge bine te rog eu sa faci o pauza

P. S.* :INCEARCA KA LA INCEPTU SA NU AFLE A

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 12 ani. Parerea mea e ca A te foloseste si ca a spus ca mai poate face tot ce a facut inainte doar pentru ca era gelos pe L. Sar putea ca L sa te placa. Dar eu iti spun ceva valabil pentru toti care citesc asta. Pentru o relatie:
Fiti intai prieteni foarte buni si incercati sava cunoasteti foarte bine. Adica: Sa va stiti culorile preferate, hobiurile, secretele etc. Doar cand sunteti siguri ca puteti avansa o veti face. Dar asta se va intampla de la sine si doar daca e ceva intre voi. Nu are rost sa incepi de la inceput cu saruturi pentru ca la un moment dat tot va veti desparti si cu cat ati avansat mai mult in"relatie" cu atat te va afecta mai mult despartirea.
La varsta asta merita sa fiti prieteni foarte buni si daca chiar e ceva intre voi peste cativa ani relatia voastra va avansa frumos.(Nu am trecut niciodata prin asa ceva dar gandesc logic. Si eu am prieteni baieti si multi zic : "Uuu iti place de X." Dar noi suntem doar prieteni buni)
Sper ca te-am ajutat. CRACIUN FERICIT!